24 Ноември, 2024

Смъртта на Раиси може да предизвика кошмарен сценарий за Русия

Смъртта на Раиси може да предизвика кошмарен сценарий за Русия

Владимир Путин

В интерес на Москва е да се запази стабилността в Техеран, но реално не са изключени трусове

Смъртта на иранския президент Ебрахим Раиси, който загина в неделя в катастрофа с хеликоптер, може да предизвика кошмарен за Русия сценарий, поради което Москва следи с повишено внимание случващото се в Иран в момента. Това заяви пред focus.de Томас Йегер, експерт по международна политика

По неговите думи в момента в Техеран ще има борба за власт, пишат Факти.бг. С Раиси режимът в Техеран загуби важна фигура. Той беше фаворит да наследи Хаменей като религиозен и политически лидер на Иран. Въпреки това смъртта на Раиси и външния министър не променя веднага стабилността на правителството на Техеран. Но са възможни протести, от което режимът в Техеран и Русия се опасяват най-много.

„На този етап определено очаквам борба за власт. Различните фракции в режима в Техеран сега ще се позиционират и ще спорят кои кандидати ще бъдат номинирани. Хаменей ще реши кой ще има право да се кандидатира в крайна сметка“, каза Томас Йегер.

Режимът е в много трудна фаза - в няколко отношения. Външно, конфликтът с Израел. Вътрешно режимът беше разтърсен от масови протести, въпреки че те бяха потушени с жестоко насилие. Към това се добавя и несигурната икономическа ситуация. Следващият президент също е изправен пред тези предизвикателства. И те не могат да бъдат решени устойчиво без фундаментална промяна на режима, прогнозира експертът.

От руска гледна точка смъртта на Раиси е промяна, която сега се следи отблизо. В интерес на Москва е да запази стабилността на режима в Техеран. И ще бъде направено всичко, за да няма промени във важните за Москва служби - особено в областта на военното сътрудничество.


Най-лошият сценарий за Москва би бил смъртта на Раиси да стане сигнал за масови протести. Потенциал за това – както видяхме в последните вълни от протести – със сигурност съществува в Иран. Всички процеси, които застрашават стабилността на режима, са проблем от гледна точка на Москва. Русия и Иран са управлявани от сходни авторитарни режими, които погазват свободата на медиите, човешките права и всякакви наченки на опозиция и демократично общество.

По отношение на спекулациите, че Израел може да седи зад катастрофата, Томас Йегер изключи тази версия.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства