19 Април, 2026

Софийската филхармония стартира 2026 г. с концерт в парижкия Шанз-Елизе

Софийската филхармония стартира 2026 г. с концерт в парижкия Шанз-Елизе

Снимка: Софийска филхармония

Концертът ще прозвучи в престижната зала на Театър Шанз-Елизе, където Филхармонията дебютира през 2025 г. като партньор на Анна Нетребко и Юсиф Айвазов

Софийската филхармония открива 2026 г. с гастрол в Париж само 2 дни, след като маестро Найден Тодоров и част от оркестъра се завърнаха от турне в Китай

Концертът ще прозвучи в престижната зала на Театър Шанз-Елизе, където Филхармонията дебютира през 2025 г. като партньор на Анна Нетребко и Юсиф Айвазов.

Програмата обхваща увертюри и арии от Пучини, Масне и Бизе, съобщи Стандарт. Соня Йончева ще представи и арията на Албена от операта „Албена“ на Парашкев Хаджиев. Маестро Тодоров и оркестърът допълват българската линия с „Ръченица“ от „Тракийски танци“ от Петко Стайнов.

Първият концерт за 2026 г. в зала „България“ е на 15 януари. И тази година Софийската филхармония и Университетът по музика и драматични изкуства във Виена представят бъдещите звезди на класическата сцена.

Родната публика ще има удоволствието да се срещне с най-добрите абсолвенти на престижния австрийски университет, чиито възпитаници по традиция ръководят големите световни оркестри.

Сред тях са имената на Херберт фон Караян, Клаудио Абадо, Зубин Мета, Кирил Перенко, Андре Ороско-Естрада и Найден Тодоров.

Програмата на вечерта:
Модест Мусоргски - „Нощ на голия връх”
Анри Томази - Концерт за алт саксофон и оркестър
Карл Райнеке - Концерт за арфа и оркестър в ми минор, оп.182
Йозеф Хайдн - Симфония №102 в си бемол мажор

Солисти:
Силвия Мацейова саксофон
Юлия Дитрих арфа

Дирижират:
Даниел Лопес-Кортес
Катерина Швец
Тамила Задигбейли

Сподели:

Коментари (0)

Дмитрий Муратов в Париж: Как се прави независима журналистика в Русия

Дмитрий Муратов в Париж: Как се прави независима журналистика в Русия

Броят на лишените от свобода по политически причини при режима на Путин надхвърля осъдените по времето на Брежнев, изтъква носителят на Нобелова награда за мир

Теди Москов за вярата: Блъсна ме кола и се събудих след 45 дни кома, лекарите кезват „Господ го е спасил, не ние“

Теди Москов за вярата: Блъсна ме кола и се събудих след 45 дни кома, лекарите кезват „Господ го е спасил, не ние“

„Няма творчество, което да не е импровизация… това не е просто импровизация, това е създаване на нова реалност“

Наградиха участниците в общинския етап на конкурса "С очите си видях бедата"

Наградиха участниците в общинския етап на конкурса "С очите си видях бедата"

Целите на конкурса са: да се пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията на децата и учениците за бедствията в световен мащаб