"Проверката сега е 10 години назад. Според мен трябва да е не повече от 5 години. Не бива да отиваме нито в крайността - 10-15 години, и да декларираме всеки закупен автобусен билет, нито в режим, при който декларирането ще има само символично значение", заяви пред Нова тв председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров, който - както иска да инициира законови промени в антикорупционния закон.
В момента антикорупционният закон предвижда, ако задължено лице е забравило нещо, глоба 1000-3000 лв. и пълна имуществена проверка за 10 години за цялото семейство.
Цацара заяви, че ако си декларирал нещо повече, това не е проблем - ще се приеме просто като "морален жест на един политик". Проблемът обаче е, ако се пропусне нещо, при това за огромния кръг от задължени лица.
Основният обем трудности е за задължените лица. Трябва да се мисли - дали да не се намали обемът на хората, които декларират и да се увеличат стойностите, над които се декларира. Освен това - допълни Цацаров - да се прецизират определени обстоятелс Цацаров даде пример с купищата задължени лица - ръководството на Българския спортен тотализатор или хората, които са упълномощени от възложители на обществени поръчки. Въпорс е дали да подават годишни декларации всички, които страната ни е изпратила в ЕС и НАТО или само шефовете (сега това правят и тенхническите длъжности).тва, подлежащи на описване в декларацията - например напомни, че не се декларират разходи за обучение, които са извършени по служебен път.
Цацаров смята за излишно обстойни имуществени сведения сега подават от ЧСИ и нотариуси. Това подлежи на промяна - въпрос е дали тези хора трябва да попълват същите по обем и сложност декларации като президента, министрите, главния прокурор и пр.
Той каза, че вече е водил такива разговори с депутати, включително и от опозицията, които също са задължени лица по смисъла на закона и имат интерес нещата да се променят.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро