Остри думи между премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев сме чували и преди. По-скоро тази конфронтация има и личен характер. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ социологът Евелина Славкова по повод словесните престрелки между министър-председателя и държавния глава.
Видно е, че президентът се е позиционирал в линия на остри критики към правителството и тази линия ще продължи до края на мандата му. Напоследък се забелязва, че президентът, който се радва на висок рейтинг, започва да губи рейтинга си от привържениците на ГЕРБ. Те започват да не го приемат като свой президент и да не го харесват заради тази остра конфронтация, заяви Славкова.
Президентът опита да формира някакъв политически дневен ред, какъвто според неговите правомощия освен с изказвания и интервюта много рядко може да се покаже, посочи още социологът. През избора на главен прокурор можеше да демонстрира, че има определени различни позиции във формирането на този дневен ред.
Във всяка една критика може да има нещо конструктивно, посочи политологът Страхил Делийски. В тази ситуация има два разказа. Единият е този на властта – всичко е ОК, вървим добре, има стабилност. Другият разказ е този на президента – има проблеми, хората не живеят добре. Тези два типа разкази за държавата имат еднакъв брой фенове в публиката. Двамата държавни мъже сякаш изговарят гласно това, което хората говорят помежду си, коментира Делийски.
Двамата коментираха и инициирания от президента Румен Радев дебат за промени в Конституцията. Това е прекалено голяма крачка в и без това нестабилния ни политически процес. Добре е президентът да вкара повече разум в начина, по който действат институциите, а не в крайния документ, посочи политологът.
За Конституцията сме чували хиляди пъти от различни политически играчи. Това е изключително тежък процес, който ще доведе до дребни политически игри, отбеляза Евелина Славкова.
Евелина Славкова
Демонстрира го през избора на нов главен прокурор, отбеляза Евелина Славкова
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов