В началото на 80-те години на миналия век Държавна сигурност получава специална задача от компартията – в помощ на изграждането на т. нар. зрял социализъм да придобива (краде, б.а.) „военна, научна, техническа и икономическа информация от противника”.
Противникът са капиталистическите страни, а задачата заляга в строго секретна заповед на министъра на вътрешните работи Димитър Стоянов от 1981 г., която desebg.com публикува.
Същата година научно-техническото разузнаване е издигнато от Политбюро в самостоятелно управление в рамките на Първо главно управление на ДС (външнополитическото разузнаване, б.а.) и е натоварено да краде западни технологии с ускорени темпове, тъй като вече технологичното ембарго, наложено четири десетилетия по-рано от Запада на съветския блок се усеща още по-осезателно.
В заповедта на министъра на вътрешните работи обаче дейността по кражбите на западни технологии не е ограничена само до НТР, а е възложена и на управленията като Второ главно управление на ДС (контраразузнаването), Трето управление на ДС (военното контраразузнаване), Софийско градско управление на ДС, както и до окръжните управления на МВР-ДС.
При необходимост те са задължени по тази линия да предадат своите агенти на УНТ, което координира работата по това направление.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и научно-техническото разузнаване” на Комисията по досиетата, 2013 година.
Документът е включен в сб. "ДС и научно-техническото разузнаване” на Комисията по досиетата, 2013 година
Още от България
БСП-ОЛ прави кръгла маса, търси изход от кризата в парламента
Социалистите очакват положителен отговор от лидерите на останалите политически формации, за да отблокират работата на парламента като намерят консенсус в 51-вото Народно събрание (НС) и отговорят на очакванията на обществото
Психиатърът д-р Михайлов с телевизионен сеанс за промиване на мозъци: Радев е единствената алтернатива
Макар тезите му да звучат логично и обосновано, те са дълбоко хибридни и обслужват по-скоро пропагандата на Кремъл
Кметът на Созопол недоволства срещу археологически разкопки
Първоначалният план е предвиждал археологическо проучване само на площ от 350 кв.м.