Китай е най-голямата военна и киберзаплаха за Съединените щати, според нов доклад на американските разузнавателни служби, цитиран от в. "Гардиън".
Посочва се, че Пекин постига „стабилен, но неравномерен“ напредък по отношение на възможностите, които може да използва за завладяване на Тайван.
"Китай е в състояние да удари Съединените щати с конвенционални оръжия, да компрометира американската инфраструктура чрез кибератаки и да атакува активите им в космоса, както и да измести САЩ като водеща сила в областта на изкуствения интелект до 2030 г." - пише в Годишната оценка на заплахите, изготвена от разузнаването.
Русия, Иран, Северна Корея и Китай, се стремят да предизвикат САЩ чрез целенасочени кампании за получаване на предимство. Войната на Москва срещу Украйна ѝ е дала „богати уроци по отношение на борбата срещу оръжията по западен образец и във връзка с разузнаването в една мащабна война“, се казва още в доклада.
В документа, публикуван преди показанията на шефовете на разузнаването пред сенатската комисия по разузнаване, се казва, че Китайската народноосвободителна армия (НОАК) вероятно планира да използва езикови модели за създаване на фалшиви новини, имитиране на личности и осигуряване на възможност за атакуване на мрежи.
„Китайската армия разполага с модерни способности, включително хиперзвукови оръжия, самолети стелт, усъвършенствани подводници, по-силни средства за космическа и кибервойна и по-голям арсенал от ядрени оръжия“, заяви пред комисията директорът на националното разузнаване Тълси Габард, определяйки Пекин като „най-способния стратегически конкурент“ на Вашингтон.
„Китай почти сигурно има многостранна стратегия на национално ниво, чиято цел е да измести Съединените щати като най-влиятелната сила на изкуствения интелект в света до 2030 г.“, се подчертава в доклада.
Публикуването му съвпадна с доклад на Китайския промишлен алианс за киберсигурност, в който американските разузнавателни служби са обвинени в „широкомащабно и дългосрочно“ хакване на телефони и онлайн мрежи. В документа се описват инциденти, като е обхванат период от над 10 години. /БГНЕС
Коментари (0)