"В този момент, в който в Народното събрание е възможно да се очертаят някакви тактически действия по ограничаване на влиянието на Делян Пеевски върху служебния кабинет, е оправдано да се разсъждава върху това мисля аз като отделен гражданин."
Това заяви Христо Иванов, бившият председател на политическа партия „Да, България“ - част от коалицията „Демократична България“, по повод призива му ПП-ДБ да работи заедно с Ахмед Доган срещу Делян Пеевски.
Иванов е уверява, че не е водил никакви разговори с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, както и че призивът му е за „тактическо сътрудничество“, а не конкретно с Ахмед Доган.
„Разговарял съм с различни хора, граждани, които са имали най-различни мнения, но не е имало никакъв контакт по партийна линия. Никога не съм разговарял пряко или косвено, по телефона или лично с Ахмед Доган.“ - каза Иванов.
С Пеевски разговаряли за необходимостта да се прави структурна реформа на съдебната власт. „И нямам никакъв проблем с този разговор да го водя и с вас, и с който и да било друг“, добави Иванов.
Попитан трябва ли Рая Назарян да е председател на парламента, той отговори: „Темата изобщо не е Рая Назарян. Темата е как, ако се стигне до избори, защото още не сме сигурни какво ще се случи с третия мандат, да може да бъде осигурена алтернатива за президента за избор на потенциален кандидат за премиер, която да не е обвързана с Пеевски.“
Иванов обясни, че не очаква корените на корупция да се премахнат, но според него „актуалните отровни плодове и семената, които могат да възпроизведат модела, сега в момента могат да бъдат обрулени, ограничавайки влиянието на Делян Пеевски“.
Дори и след решението на Конституционния съд, той е категоричен, че усилията му не са били напразни.
„Аз не водя политика в момента. Тук съм като гражданин, който да бъде изслушан. Повикали са ме. Нека да приемем, че не съм дошъл по собствено желание. Поканен съм. Мога ли да не се отзова, ще бъде ли уважително за парламента.“ - каза още Иванов.
Той е категоричен, че не води политика, а става дума за комплексни явления и практики, които "трябва да се елиминират и които са свързани с определени хора".
В отговор на въпрос дали отново става дума за намеса на политическата власт в съдебната власт, Иванов отбеляза, че такава намеса не е премахната, включително благодарение на решенията на Конституционния съд. /БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас