Престъпните организации използват залаганията по време на различни спортни събития за изпирането на 150 милиарда долара годишно. Това сочи доклад на Международния център за спортна сигурност ICSS и Сорбоната в Париж, цитиран от Дневник.
Футболът и крикетът са най-застрашените спортове, но тенисът, баскетболът, моторните спортове и бадминтонът също са сериозно засегнати.
"Вследствие на бързото развитие на световния пазар на спортните залагания се наблюдава повишен риск от проникване на организираната престъпност и прането на пари", коментира Крис Eaton от базирания в Катар ICSS, който е бивш директор по сигурността във ФИФА.
Докладът показва, че 80% от спортните залози по света се извършват чрез нелегални пазари, което ги поставя извън обсега на регулаторите и следователите.
В последните години редица футболни лиги бяха разтърсени от скандали с уредени мачове, а през 2010 г. трима състезатели по крикет от националния отбир на Пакистан бяха осъдени на между пет и десет години затвор.
През последните години пазарът на спортни залагания се разрасна, което позволи залози на по-широк спектър от събития и залагане в реално време. По думите на Ийтън трансормацията е направил съмнителните залози по-трудни за забелязване.
Докладът препоръчва по тясно сътрудничество между компаниите за залагания и спортните организации, както и данък върху залозите, който да финансира по-мащабно разследване на уредените мачове.
Още от Светът
Йозеф Блатер за ФИФА: Създадох чудовище
„Футболът стана супер продукт за телевизията, супер шоу"
Легендата Надал изигра последния мач в кариерата си
Той се надяваше да добави пети трофей в кариерата си от турнира за Купа "Дейвис", но не успя
Григор Димитров заработи 155 000 долара без игра