16 Май, 2026

Спортът като политическо влияние 

Олимпийските игри, които по времето на Студената война бяха символ на геополитическото съперничество между САЩ и СССР са явно доказателство как спортът се превръща в инструмент в международните отношения

„Това съревнование, което се вижда от политическа гледна точка - кой ще вземе повече медали на олимпийски игри, кой е по-спортна нация - говори много повече за външната политика и за имиджа на страната, отколкото писателите, артистите, кинопроизводството и въобще другите аспекти на културата, които имаме, и заради това спортът се използва и за политически цели. И съответно от една страна има изключително влияние върху хората, а от друга страна има и това политическо влияние. То се използва в дипломацията, в международните отношения.“, казва преподавателят по философия на спорта в НСА "Васил Левски" доц. д-р Боряна Ангелова-Игова. Днес тя гостува на д-р Евлоги Станчев в предаването „Видимо и невидимо: Балканите“. 

Спортът има дълбоки социални и политически измерения. Той не е само физическа активност или състезание, а често има по-широк обществен смисъл, отколкото изглежда на пръв поглед. По думите на доц. Ангелова-Игова спортът е микромодел на обществото и често отразява политическите реалности и социалните процеси, отразявайки като огледало обществените нагласи и конфликти. Той може да бъде използван като инструмент за политическо влияние, утвърждаване на националната идентичност или дори като форма на пропаганда, в зависимост от контекста и целите на заинтересованите страни.

Един от историческите примери за това как спортът се използва като инструмент на международната политика е олимпийските игри, които по времето на Студената война бяха символ на геополитическото съперничество между САЩ и СССР. И в наши дни спортът продължава да играе ключова роля в изграждането на държавния имидж и международното влияние, като различни страни влагат значителни ресурси в спортни инвестиции и успехи, за да утвърдят своето място на глобалната сцена.

Доц. Ангелова-Игова обръща внимание и на значимата роля на жените в спорта, подчертавайки, че той е важен инструмент за тяхната еманципация и социална интеграция. По нейни думи, спортът допринася за включването на различни социални групи, сред които жени, етнически малцинства и хора в неравностойно положение. Тя припомня, че още в началото на 20 век българките активно участват в спортните организации, като гимнастическото дружество "Юнак", което показва по-напредничави обществени нагласи, отколкото често се предполага за Балканите.

Сподели:

Коментари (0)

Пеканов: Законопроектите ще засилят ролята на държавата, за да не бъде джунгла пазарът

Пеканов: Законопроектите ще засилят ролята на държавата, за да не бъде джунгла пазарът

Вицепремиерът по управлението на европейските средства заяви, че са внесени законопроекти за засилване на регулаторите – не такива, които са антипазарни, а такива, които ще засилят ролята на държавата, така че пазарът да не бъде джунгла

Асен Василев: На практика въвеждат таван на цените, а бизнесът работи с рязко увеличени разходи

Асен Василев: На практика въвеждат таван на цените, а бизнесът работи с рязко увеличени разходи

Подходът на правителството е погрешен и няма да доведе до поевтиняване на стоките, каза лидерът на "Продължаваме Промяната"

Слънце, по-късно през деня идват облаци с кратки и бурни дъждове с гръмотевици

Слънце, по-късно през деня идват облаци с кратки и бурни дъждове с гръмотевици

Максималните температури - между 21° и 26°, в София - около 22°. В планините ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност с краткотрайни валежи и гръмотевици.