Кризата в Македония, която ескалира след нападението срещу парламента миналия четвъртък и предизвика тревожни реакции в съседните държави, продължава да е водеща тема за всички сръбски медии.
Във водеща статия белградският "Nedeljnik" задава резонните въпроси, които тревожат сръбското общество: Ще се оттегли ли Груевски от властта по мирен начин или ще продължи да се съпротивата срещу Заев? Ще намери ли президента Иванов спокойно място под жаркото слънце? Ще изпълни ли Заев албанската платформа, ако стане премиер? Ще стане ли Зоран Заев македонският Мило Джуканович и ще управлява ли с малцинство?
Според изданието предстоящата развръзка на македонския възел трябва да се търси във внезапната визита на помощник-държавния секретар на САЩ Хоит Брайън Ий, който " едва ли е пристигнал в Скопие, за да преговаря за замяната на кетчупа на американският Макдоналдс с македонски айвар".
"Nedeljnik" прави паралел между последните събития в Скопие и намесата на американската дипломация в конфликта в Украйна, където активна роля изигра Виктория Нюланд, като отбелязва, че никой не може да предвиди по-нататъшната персонална съдба на главните участници в македонската драма.
Изданието припомня изявлението на посланика на САЩ в Скопие, Джес Бейли, който при изслушването му в комисията беше заявил че "заминава за страна, в която живеят славяни", както и плахия опит на македонското правителство да се протестира нота, без посланика да е пристигнал в Македония.
"Nedeljnik" смята, че съдбата на Македония, като на малка страна, се решава от американските политици по време на игра на голф и че Никола Груевски е длъжен да се съобразява с волята на Вашингтон, въпреки че е управлявал четири мандата и е успял напълно "да узурпира медиите".
Според сръбската медия ключова роля за американската намеса е изиграл договорът за включване на Македония в проекта "Южен поток", подписан в Москва на 23 юли 2013 г.
Радио "В-92" цитира интервю на лидера на СДСМ пред "Свободна Европа", в което Зоран Заев твърди, че на Македония е нужно помирение. Според Заев помирението не означава, че трябва да има амнистия за тези, които са извършили престъпления и са инициирали тайни споразумения в ущърб на Македония, визирайки бившия премиер Груевски и най-близките му сподвижници. Заев смята, че ако това се позволи "Македония никога няма да стане правова държава". Радиото съобщава, че докато Заев продължава да чака мандат за съставяне на правителство, президентът Георги Иванов "семейно е отпътувал за Турция".
Радио "Свободна Европа" съобщава за телефонен разговор на лидера на СДСМ с шефа на гръцката дипломация Никос Котсиас, като изрично отбелязва, че темата на разговора остава в загадка.
Сръбското издание на "Sputnik" съобщава, че напрежението в Македония продължава и смята, че в момента в страната се върши "прецедент, който в бъдеще може да се отрази на целия регион". "Sputnik" публикува анкета с граждани на Белград с основният въпрос, на която е притеснявате ли се кризата от Македония да се прехвърли и в Сърбия и коментира, че изборът на Талат Джафери за председател на скопския парламент не е нито правно аргументиран, нито конституционен.
"Kurir" също цитира Заев с шокиращата новина, че Груевски и обкръжението му са успели "да откраднат 5,5 млрд. евро". Според Заев 20 млн. евро липсват от валутните резерви, а 15 млн. евро от т.нар. китайски кредит.
Според "Vesti online", цитиран от "Фокус", лидерът на СДСМ Зоран Заев е получил подкрепата на албанската диаспора в Швейцария срещу обещанието да се гарантират правата на етническите албанци в т.нар. Република Илирида. Изданието определя Заев като "галеник на Запада, който е финансиран от етническите албанци".
Без категория
Сръбски вестник: Съдбата на Македония се решава по време на игра на голф
Изданието прави паралел между последните събития в Скопие и намесата на американската дипломация в конфликта в Украйна
Фактор Фактор