Високопоставени дипломати от САЩ и Русия се срещат в швейцарския град Женева за първите от поредица важни преговори, целящи да намалят напрежението около Украйна.
Залогът за започналите днес преговори е голям. Но двете страни имат твърде различни очаквания. САЩ и другите западни сили искат да разубедят Русия да нахлуе в Украйна. Русия обаче иска да постави акцент върху максималистичните си искания за оттегляне на НАТО от Източна Европа. Тя призовава НАТО да изтегли силите си от бившите съветски републики, да прекрати всякакво разширяване на изток и да изключи възможността Украйна да се присъедини към алианса.
Някои представители на САЩ се опасяват, че тези искания са умишлено нереалистични, предназначени да бъдат отхвърлени и използвани като претекст за военни действия. Други дипломати смятат, че руският президент Владимир Путин се стреми към високи цели, за да изтръгне отстъпки от западния алианс, готов да отстъпи, за да избегне война. Те казват, че руският президент на практика иска да се сложи край на европейската архитектура за сигурност след Студената война и да се създаде руска "сфера на влияние".
Висока цена
Предвид това САЩ и НАТО отхвърлиха повечето от исканията на Русия като "неоснователни". САЩ категорично отрекоха съобщенията, че обмислят евентуално намаляване на войските. Но американски официални лица заявиха, че са готови да разгледат възможността за ограничаване на военните учения и разполагането на ракети.
Една от идеите е частично възобновяване на Договора за ядрените сили със среден обсег, от който САЩ се отказаха през 2019 г., след като Русия беше обвинена в нарушаване на неговите разпоредби. Други идеи са повече мерки за изграждане на доверие и по-голяма прозрачност между Русия и САЩ.
Опасенията на някои европейски съюзници са, че дори това би било твърде голяма награда за Русия, твърде висока цена за опита да се избегне конфликт в Украйна. Те се опасяват, че САЩ може да са склонни да отстъпят твърде много, за да могат да се съсредоточат повече върху Китай и вътрешните предизвикателства, като пандемията и икономиката. САЩ са наясно с тези опасения и многократно настояват, че няма да договорят нищо за Украйна или европейската сигурност без участието на тези държави.
И двете страни омаловажават очакванията за незабавна сделка. Но това не означава, че разговорите тази седмица не са важни.
Решаваща за дипломацията стъпка
В най-добрия случай разговорите биха могли да хвърлят повече светлина върху намеренията на Путин и да покажат дали той има сериозно намерение да се ангажира с дипломация.
В най-лошия случай провалът би могъл да доведе до война, позволявайки на Путин да заяви пред вътрешната си аудитория, че Западът не е бил склонен да разговаря и да се съгласи с исканията му, поради което той е бил принуден да действа, за да гарантира сигурността на Русия.
Западните дипломати твърдят, че са готови за това, което смятат за фалшив наратив: затова и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг настоява, че алиансът е готов за всякакви руски военни действия, отправяйки твърди предупреждения от страна на САЩ и Европа, че всяко нахлуване ще бъде посрещнато с мащабни икономически санкции.
Така че разговорите тази седмица могат да се окажат решаващ дипломатически етап, в който съдбата на Украйна и на европейската архитектура за сигурност след Студената война ще бъдат поставени на карта.
------------------------------------------
Джеймс Ландейл, Би Би Си, БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Путин се гаври с Меркел: Ангела, моля те, прости ми, не исках да ти причинявам душевни терзания
- 19:07, 28 Ноември, 2024
Още от Свят
Тбилиси: ЕС ни изнудва, няма да се стремим към присъединяване до 2028 г.
Съобщението дойде часове, след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, отхвърляща резултатите от парламентарните избори в Грузия
Излезе трейлър на "Смъртта на Путин"
Режисьор на филма е Патрик Вега, който обещава да разкрие всички тъмни страни от живота на руския диктатор
Силяновска подивя: Еврокомисарят да си мери думите, в договора с България няма нито дума за конституционни промени
Каза още, че Северна Македония е правила "компромиси в своя вреда"