"Русия я подкрепят бившите комунисти, които виждат в нея източник на своето социално благоденствие по времето на комунизма - за това, че са дошли на власт. И, разбира се, някакви други хора, които не са свързани с комунистическата партия, но имат сантимент към Русия. Да добавим част от политическата класа, като трябва да подчертая, че това е инерция, трупана години наред. Естествено, и с активното участие на руската страна, която води сериозна хибридна, включително и пропагандна война срещу България. Все по-малка част от българите подкрепят Путин, дори русофилите се чувстват неудобно - и все по-голяма част подкрепят усилията да се спре агресорът". Това заяви бившият посланик на страната ни в ООН Стефан Тафров пред "Дойче Веле".
"Има още и целенасочени и платени действия на руски агенти за влияние. Те бяха отчасти осветени, после дойде и "Магнитски-2". Така че не са само безкористните, много уместна е Вашата забележка. Комбинацията от тези два вида мотивация дава един фон на подкрепа и за Путин, която обаче - както казах - намалява, а не се увеличава. България трябва съвсем открито да започне да помага на Украйна с оръжие - и най-вече с муниции. България е сериозен производител на муниции от стандарта, който най-много не достига на Украйна, определен съветски стандарт. В това отношение България може да изиграе важна роля. Това се спира обаче от президента Радев, който е представител на тези среди, за които говорихме. Казано другояче: тези доставки не се случват в обема, в който биха могли да се случват", каза още Тафров.
Той коментира и поведението на президента Румен Радев: "Вижте, той в България говори едно, а в чужбина - друго. Той отиде във Варшава, за да се срещне с президента Байдън, но аз се питам дали на такава среща той би изложил личната си позиция. Дали би казал на западните журналисти, че упреква партиите, които подкрепят военната помощ за Украйна, и ги нарича "партии на войната"? За да се преодолее политическата криза и за да се прекрати това приплъзване към президентска република, при положение, че нашата Конституция предвижда България да е парламентарна република. Трайната политическа криза създава изключително неудобство. Като дипломат мога да кажа, че това отслабва външнополитическите позиции на България, тъй като партньорите в Европа не могат да свикнат с непрекъснато сменящите се лица на българските министри. Но това е само един фактор, има и още много други, които налагат сформиране на стабилно правителство".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас