Механизъм за незабавна реакция в случай на нападение над медици са създали столичната полиция и Софийската районна прокуратура. Техни представители се срещнаха с директори на болници и центъра за спешна помощ, за да им разяснят как да действат, ако има инцидент. До края на месеца МВР ще провери сигурността в болниците и ще направи анализ какви мерки за подобряването й са необходими.
За момента се знае, че не всички линейки имат паник бутони, докато повечето спешни отделения в София са оборудвани, стана ясно след срещата. В случай на проявена физическа агресия, ръководството на болницата или центърът за спешна помощ незабавно трябва да уведоми полицията и координиращия прокурор. Негово задължение е да организира бързо разследване и събиране на доказателства.
Проф. Асен Балтов, директор на УМБАЛСМ "Пирогов" зааяви пред БНТ: "Изключително важно е да бъде запазен доказателственият материал, така че ние ще инструктираме хората, които трябва да подадат информацията на всички екипи."
В МВР няма да има определен служител, тъй като информацията, която ще постъпва в болничното заведение, ще бъде насочена към съответното районно управление, на територията на която е медицинското заведение.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро