28 Ноември, 2024

Столтенберг: НАТО трябва да усили северния фланг, за да противодейства на Русия

Столтенберг: НАТО трябва да усили северния фланг, за да противодейства на Русия

Йенс Столтенберг

„Далечният Север е стратегически важен за евроатлантическата сигурност“

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта, че трябва да се засили сигурността по северния фланг на Алианса, за да се противопостави на Русия. В петък той приключва посещението си в Канада, включващо обиколка на отбраната в Арктика.

„Далечният Север е стратегически важен за евроатлантическата сигурност“, каза Столтенберг на пресконференция във военновъздушна база в Колд Лейк, провинция Алберта, отбелязвайки, че с присъединяването на Финландия и Швеция членове на НАТО стават седем от осем арктически държави.

„Най-краткият път към Северна Америка за руските ракети и бомбардировачи е над Северния полюс. Това прави ролята на NORAD жизненоважна за Северна Америка, следователно и за НАТО”.

NORAD е Северноамериканското командване за аерокосмическа отбрана, включващо САЩ и Канада. Ръководителят на НАТО и премиерът Джъстин Трюдо посетиха радарна площадка за ранно предупреждение от ерата на Студената война, наблюдаваща канадските военни учения в Арктика. Възможностите на Русия в Далечния север "са стратегическо предизвикателство за целия алианс", каза още Столтенберг, цитирайки значителното руско военно присъствие в региона. Това включва повторното отваряне на "стотици нови и бивши арктически военни обекти от съветската ера" и използването на Крайния Север "като тестово поле за най-модерните оръжия, включително хиперзвукови ракети".

Столтенберг изрази също загриженост от китайските намерения в Арктика за корабоплаване и проучване на ресурси, както и от плановете за изграждане на най-голямата флота от ледоразбивачи в света. "Пекин и Москва се ангажираха да засилят практическото сътрудничество в Арктика. Това е част от задълбочаващото се стратегическо партньорство, което предизвиква нашите ценности и интереси", каза Столтенберг.

НАТО, каза той, трябва да отговори с повишено присъствие в Крайния Север и инвестиции в нови способности. Той отбеляза, че изменението на климата поставя нови „предизвикателства пред сигурността“, което изисква фундаментално преосмисляне на позицията на НАТО в Арктика. „Промените в климата правят Далечния Север по-важен, защото ледовете се топят и стават по-достъпни както за икономическа, така и за военна дейност“, обясни той.

От своя страна, Трюдо каза, че Канада, която в момента не отговаря на целите за разходи на НАТО, скоро ще замени стареещия си флот от бойни самолети и ще модернизира своята континентална отбрана в партньорство със САЩ. Отава е заделила милиарди долари за нови сателити и подводни сензори в Арктика и замяната на остарялата мрежа от радарни станции от Аляска до Квебек, която според Трюдо ще „увеличи нашите способности да откриваме и наистина да възпираме заплахи, идващи през полюса“. /БГНЕС, АФП


Сподели:
Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Френският съд ще обяви присъдите по делото срещу Марин Льо Пен за злоупотреби с евросредства

Прокурорите поискаха петгодишна забрана за заемане на обществена длъжност за Льо Пен, което може да ѝ попречи да вземе участие в президентските избори през 2027

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Мащабна ракетна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ обяви извънредни прекъсвания на електрозахранването в редица региони

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав