21 Януари, 2026

Стойчо Стойчев: Има доста повече от 30 000 бежанци у нас

Стойчо Стойчев: Има доста повече от 30 000 бежанци у нас

Сѝтойчо Стойчев

"Числата са доста по-големи от 30 000 украински бежанци у нас. В един момент те ще трябва да бъдат устроени. Затова трябва да се предвидят пари в бюджета. Да се помисли за държавна политика, така че да се уреди пребиваването им. Дали обаче икономиката е в състояние да поеме такава заетост". Това заяви политологът доц. Стойчо Стойчев пред Нова нюз.

По думите му смели инвестиционни програми надали ще могат да се реализират. "Трябва да има балансиран план, съобразен с текущата ситуация", отбеляза той. И уточни, че е ясно, че се променя цената на металите ежедневно, не е ясно как ще се строят централи.

"Всичко в Плана за възстановяване се прави без ясна предсава как ще се реализира, той би могъл да се провали значително, а ЕК ще налага корекции постоянно", подчерта Стойчев. За него конфликта в Украйна е исторически шанс българите от Украйна да се върнат у нас и да се реши демографската криза.

От своя страна колегата му д-р Любомир Стефанов смята, че службите трябваше да информират за инвазията в Украйна преди да се случи, както направиха други. Те обаче отрекоха и сега бягаме след събитията. Въпросът е на каква цена сме готови да се срещнем с украинската съпротива", посочи той. И допълни, че липсват различни сценарии относно финансите на държавата. "Проблемите в региона правят обстановката несигурна. Българските граждани виждат едно нищо от инвестиционните планове", сподели Стефанов.

Сподели:

Коментари (0)

„БСП – Обединена левица“ опроверга слуховете за разпад: Коалицията остава стабилна с 11 партии

„БСП – Обединена левица“ опроверга слуховете за разпад: Коалицията остава стабилна с 11 партии

Ръководството на коалиция „БСП – Обединена левица“ категорично отхвърли медийните спекулации за масово напускане на коалиционни партньори.

Председателят на КС: Делото за оставката на Радев ще се реши до няколко дни, няма нужда Йотова да полага клетва

Председателят на КС: Делото за оставката на Радев ще се реши до няколко дни, няма нужда Йотова да полага клетва

Панова отбеляза, че при така подадената оставка не се изисква изслушване на Радев пред КС, за разлика от процедурата по импийчмънт, когато това се прави задължително.

Панчугов: Радев е „Възраждане“ - за какво чакат отговор ПП-ДБ?

Панчугов: Радев е „Възраждане“ - за какво чакат отговор ПП-ДБ?

„Той олицетворява една източна култура – реакционна по отношение на десетилетията преход, и внушава, че мястото на България не е там, където се намира.“