28 Ноември, 2024

Страните от ЕС са готови да блокират "черния списък" на Брюксел за пране на пари

Страните от ЕС са готови да блокират "черния списък" на Брюксел за пране на пари

В списъка са включени общо 23 юрисдикции - страни от Африка, Азия и Латинска Америка

След почти единодушна съпротива от държавите членки Брюксел понесе удар по плановете си да постави Саудитска Арабия и четири територии на САЩ в "черен списък" за пране на пари, предаде "Файненшъл таймс".

Дипломати от 27 от 28-те държави - членки на ЕС, водени от Великобритания, Франция, Германия и Холандия, блокираха публикуването на списъка, който предизвика недоволство във Вашингтон и Рияд. Размерът на съпротивата означава, че Европейската комисия ще трябва да преразгледа проекта на списъка с 23 територии извън ЕС, които не се справят в борбата с прането на пари.

Според чернова на изявление, видяно от "Файненшъл таймс", правителствата, които имаха време до четвъртък да се противопоставят на списъка на комисията, ще заявят, че той не е бил съставен в рамките на прозрачен и надежден процес. "Заедно призоваваме за списък, който спазва нашите високи стандарти и в резултат на това допълнително засилва мерките срещу прането на пари и борбата с финансирането за тероризма", се посочва в изявлението.

В списъка са включени общо 23 юрисдикции - Афганистан, Американска Самоа, Бахамите, Ботсвана, Северна Корея, Етиопия, Гана, Гуам, Иран, Ирак, Либия, Нигерия, Пакистан, Панама, Пуерто Рико, Самоа, Саудитска Арабия, Сирия, Тринидад и Тобаго, Тунис, Шри Ланка, Вирджинските острови и Йемен. Освен че вреди на репутацията, включването в списъка усложнява финансовите връзки с ЕС. Банките в блока ще трябва да извършват допълнителни проверки на плащанията, свързани с организации от включените в списъка юрисдикции.

Подкрепата на 27 правителства означава, че прагът за квалифицирано мнозинство за налагане на вето е достигнат. Брюксел твърди, че в списъка са използвани строги критерии за защита на европейската банкова система от незаконни парични потоци. Ветото обаче означава, че комисията ще трябва да работи с правителствата, за да постигнат прозрачна методология, заяви служител от ЕК.


Списъкът трябва да получи одобрението на Европейския парламент и на държавите членки за да влезе в сила, отбелязва "Политико". След като днес по информация на трима дипломати представители на правителствата са се съгласили да го блокират, посланиците на ЕС ще формализират решението в сряда. Говорителят на еврокомисията Мина Андреева заяви, че Брюксел ще "оцени ситуацията", след като процесът завърши следващата седмица. По думите на четирима дипломати, цитирани от "Политико", всички страни с изключение на Белгия са изразили опасения заради списъка до крайния срок, който е бил четвъртък вечерта.


В отговор на действията на съвета 29 евродепутати от различни партии изпратиха писмо до комисията в четвъртък сутринта, за да заявят, че "са силно против каквато и да било политическа намеса в процеса на идентифициране на високорискови страни". Те освен това заявиха, че са обезпокоени, че някои страни, по-конкретно Обединеното кралство, са лобирали за премахването на Саудитска Арабия от списъка.


В днешно съобщение на групата на Зелените в Европейския парламент, цитирано от БТА, се пояснява, че Франция и Великобритания настояват Саудитска Арабия и други държави да не бъдат включвани, Испания настоява за изключването на Панама, а САЩ желаят да предпазят своите четири засегнати територии. Отбелязва се, че се очаква на 13 март финансовите министри на ЕС да вземат решение дали приемат, или отхвърлят предложението на еврокомисията.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство