Председателят на Стратегическия съвет при държавния глава проф. Александър Маринов коментира ситуацията в държавата и предстоящите избори догодина.
"До наглост като настоящата никога не се е стигало. Страната ни се намира далеч от демокрацията, към която се е стремяла", заяви Маринов по повод навършването на 31 г. от началото на прехода на България към демокрация пред "Фокус". Независимо от представите тогава, днес не сме на добро дередже, допълни анализаторът и обърна внимание, че преди 31 г. българското общество е било различно. Има яснота в голяма част от българите, че така повече не може. Има два източника на страх и това е нещото, което движи сегашното правителство.
„Единственото, което сега движи управлението, е страхът. Той има два източника. Единият е влошаването на ситуацията, за която отговорност носи правителството и подкрепящото го парламентарно мнозинство. Няма кой друг. А опитите да се прехвърля отговорността надолу и да се решават проблемите от кметове и директори на училища и местни здравни власти не е сериозно, тъй като те нямат ресурсите да го правят. Другият страх е, че някой друг ще прави изборите, а не сегашните управляващи по добре известния ни начин. Струва ми се, че първият страх е по-силен от втория. Както са тръгнали нещата, след четири месеца, дори и те да си правят изборите, не ги очаква много добър резултат, особено като гледам, какви са обществените нагласи и настроения“, коментира политологът.
Ако го нямаше проблема COVID-19 можеше в средата на ноември да има предсрочни избори, но кризите правят ситуацията непредсказуема, коментира още проф. Александър Маринов. Не е ясно и дали сегашните управляващи искат да продължат да са на власт, защото нямат кураж и способност да се справят с проблемите. Има неща, които не се оправят с пари, а не е ясно и докога ще има такива, каза още той. Когато властта заприлича на потъващия кораб „Титаник“, всеки се спасява поотделно, заключи политологът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.