24 Ноември, 2024

Свещеномъченик Висарион, Епископ Смоленски

Свещеномъченик Висарион, Епископ Смоленски

Жития на светци

За живота на този свещеномъченик се знае твърде малко. През втората половина на XVII век той бил епископ на Средните Родопи, а седалището му било Смолен (дн. с. Смилян, Смолянско). Тогава оттам преминала основната вълна на помохамеданчването на Родопската област. В т. нар. „Исторически бележник”, воден от светогорски монаси, се разказва подробно за това трагично събитие. „В царуването на Мохамед IV (1648-1687), през месец юли 1669 г., когато стана страшното и с насилие помохамеданчване на българите в областта около Смолен, щурците направиха много пакости. От жителите едни помохамеданчиха, други избиха, а трети избягаха в горите... Турците поискаха да заловят епископ Висарион, но той с голяма група българи през една нощ успя да избяга и се настани в Раково (дн. квартал на гр. Смолян)."

В ранното утро на 29 юли 1670 г. епископ Висарион тръгнал от с. Долно Езерово за с. Горно Езерово. Придружавали го десетина въоръжени конници. „Но ненадейно ... в долината излезе голяма въоръжена чета от турци и помохамеданчени. След голям и кървав бой заловиха епископа и неговите телохранители." Откарали го в Смолен, където му предложили да приеме тяхната вяра. Той обаче бил непреклонен и го подложили на жестоки мъчения. С клещи късали парчета месо от тялото му, били го с железни пръчки, мушкали го с ножове, а след това го развеждали гол из селото. „Най-сетне един освирепял турчин излезе от тълпата и с остър нож прободе гърдите на епископа Висарион. Той се повали на земята и уточни да се моли. Освирепелите турци помислиха, че той говори нещо обидно зa тях, затова злобно се нахвърлиха върху него с камъни - обезобразиха го и тялото му направиха на пита." Погребали го в една градина, близо до хорището (мястото за хорото) в Смолен.

Българската православна църква празнува паметта му на 29 юли. В село Смилян (старото Смолен) се издига паметник на свещеномъченика, а в град Смолян е построена величествена църква носеща неговото име .

(Из „Българи Светци”. Пламен Павлов, Христо Темелски. София, 2010 г.)
Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“