Проф. Огнян Колев е специалист по нервни болести и зам.-директор на болница „Св. Наум”. Изследва болестта на движението и поведението на астронавтите в критични ситуации на полет – при излитане и кацане. Преди повече от 24 години проф. Колев е поканен в Космическия център по нервни болести към НАСА. Всички астронавти в НАСА минават през тестове, в разработването на които е участвал и българският учен, съобщи бТВ.
В момента заедно с екип от военната база „Пенсакола” разработва специален костюм, който помага за бързо ориентиране на пилотите в пространството. Позволява имитиране на сензорно възприятие. Костюмът вече се тества от НАСА и от американската военна авиация.
„Изключително важно е да се подобри това пространствено възприятие,за да може се осигури както безопасността на човешкия живот, който е безценен, така и на летателния апарат, който струва милиони долари”, казва още проф. Колев.
Повече от три години са необходими, за да се подготви астронавт за мисия в Космоса. Затова и всички изследвания са насочени към това да се установят какви промени настъпват в нервната система и съответно да се обработят, за да може и организмът да бъде нагоден за работа в Космоса.
През 2014 г. Колев става първият български учен, който получава сертификат за върхови постижения от НАСА. През 2015 г. е награден и с орден „Св. св. Кирил и Методий“ от президента Плевнелиев „за особено значими заслуги за развитието на българската и световната наука в областта на медицината“. През 2015г. получава и още две награди за научна и преподавателска дейност от Медицински университет – София.
Тези постижения не оказват достатъчна тежест, когато преди около месец Медицинският университет отхвърля удължаване на договора му.
Причината – през юни ученият достига пенсионна възраст и навършва 65 години. Според закона трудовият му договор като преподавател може да бъде прекратен. Законът за висшето образование, обаче, дава възможност за удължаване на този договор до три пъти с по една година.
В действията на ръководството ученият вижда лични мотиви:„Това е въпрос на завист. Моите постижения са в голяма степен оценявани и в чужбина, и от ръководството на университета. Това съответно дразни някои хора, които са в определена ръководна позиция и тъй като аз се явявам конкурент.От една страна ме обижда. От друга страна ме озадачава, защото това не е добрият начин, по който България трябва да се развива. Една страна, която не цени интелигенцията си, тя е обречена на гибел.”
„Парадоксът е, че ако американски учен е напреднал, то конкурентът му ще гледа да го задмине, а не да го спре”, коментира още отоневрологът.
След като решението е гласувано от Академичния съвет, единствено ректорът на Медицинския университет – проф. Виктор Златков, може по своя преценка да продължи договора на преподавателя.
Той обаче отказа всякакъв коментар по темата. През годините професор Колев е получавал десетки предложения за работа в чужбина, но признава, че предпочита да остане в България.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."