Пандемията COVID-19 има "опустошително въздействие" върху службите за психично здраве в световен мащаб, заяви Световната здравна организация в понеделник. Организацията предупреди, че психичното здраве е пренебрегнато в кризата, посочвайки проучване, проведено между юни и август, което разкрива сериозни смущения в услугите в 93 държави.
„Това е забравен аспект на COVID-19“, заяви директор на психичното здраве на СЗО Девора Кестел на виртуален брифинг за медии, подчертавайки спешната нужда от увеличено финансиране. Преди пандемията страните са харчели по-малко от два процента от националния си здравен бюджет за психично здраве и се борят да отговорят на търсенето, каза СЗО.
Това търсене сега се е увеличило драстично поради пандемията. "Лишението, изолацията, загубата на доходи и страхът предизвикват психично-здравни състояния или изострят съществуващите. Много хора може да са изправени пред повишени нива на употреба на алкохол и наркотици, безсъние и безпокойство“, се казва в изявлението на агенцията.
СЗО също така заяви, че са необходими повече данни за ефекта на COVID-19 върху здравето на мозъка, като по-малко от една от 10 държави провеждат изследвания. Оценките преди пандемията на коронавируса сочат, че близо 1 трилион долара икономическа производителност се губят годишно само от депресия и тревожност. От друга страна проучвания показват, че всеки долар, похарчен за основани на факти грижи за депресия и тревожност, има възвръщаемост от 5 долара.
- Public Health England - изпълнителна агенция към британското министерство на здравеопазването, съобщи, че между 25 септември и 2 октомври 15 841 регистрирани случая на новозаразени с коронавирус не са били включени в ежедневните данни за Великобритания поради техническа грешка. Вместо това случаите са добавени към цифрите за уикенда, което доведе до рекордно покачване от 12 872 заразени в събота и 22 961 в неделя.
Техническата грешка в процеса на изпращане и качване на данните за положителни тестове е открита на 2 октомври, се казва в изявление на Public Health England. Въпреки че изследваните са получили резултатите си навреме, а заразените пациенти са се изолирали, ще бъде изключително трудно да се проследят хората, с които са имали контакт.
Междувременно Кейт Бингам, ръководителка на правителствената работна група, отговорна за ваксините, заяви пред Financial Times, че по-малко от половината от населението на Обединеното кралство може да бъде ваксинирано срещу коронавирус. "Няма да има ваксинация на хора под 18 години. Ваксината е предназначена само за хора над 50 години, за здравните работници, за работещите в домовете за социални грижи и уязвимите", каза тя.
- Днес започва извънредното положение в Чехия. Засега е обявено само за две седмици, но правителството може да го удължи, както се случи по време на първата вълна на вируса.
Забранени са събитията на закрито с над 10 участника, същото важи и за събития на открито с над 20 участника. До 6 души ще имат право да седят на една маса в ресторанти и други заведения за обществено хранене.
Забраняват се концерти, театрални представления и други културни мероприятия и фестивали, както и репетиционните процеси, в които се включва пеене. Театрални, филмови и други спектакли, които не включват пеене, могат да се провеждат с присъствие на най-много 500 души.
- Баровете в района на Париж ще затворят от утре, след като здравните власти съобщиха за рязко нарастване на броя на новозаразените с Covid-19 сред младите хора на възраст между 20-30 години.
Ресторантите около и във френската столица ще останат отворени, при условие че започнат да прилагат по-строги правила за здравна безопасност. Персоналът ще има право да записва имената и телефонните номера на посетителите.
Кината, театрите и музеите ще бъдат отворени, но спортните и фитнес клубове ще останат затворени. Басейните ще бъдат затворени за възрастни, но не и за непълнолетни.
Дидие Лалемен, префект на парижката полиция, каза, че с новите мерки ще бъде постигнат баланс между опазване на здравето на французите, но и поддържане на икономическия и социалния живот.
Мерките дойдоха часове след като правителството обяви, че районът на Париж е обявен за зона на "максимална готовност“ след увеличаване на случаите с Covid-19. Засега 35% от болничните легла в Париж са заети от пациенти с коронавирус, като се очаква този процент да се увеличи.
(източник: Сега)
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).