Галерия „България“ в Рим ще отвори днес врати за поредната самостоятелна изложба на известната съвременна българска художничка Таня Калимерова(Тани). Събитието е организирано от Българския институт за култура в Рим и Техfilart, а куратор на изложбата е Анна Амендоладжине. Културната проява, която е част от 6-то издание на Римската седмица на изкуството, ще бъде открита от посланика на България в Рим Н. Пр. Тодор Стоянов.
Таня Калимерова е родена в България, но от 1980 година живее в Рим. Завършила е консерваторията „Санта Чечилия“, разгръща артистична дейност като лиричен сопран. Наследничка на 5 поколения текстилци, от 1996 год. Тани, заедно със сестра си - известната майсторка на текстила Маруся Калимерова (починала през 2017 год.), се посвещава със цялата си страст и умения на това изкуство. Участва в многобройни международни изложби, носителка е на престижни признания в Италия и чужбина, президент е на международната асоциация Техfilart, почитен член на жените в текстилното изкуство (САЩ и Мадрит), от 2000 год. е папски академик на Тиберин, член на международни групи и асоциации в България, Франция, Германия, Италия и САЩ.
В откриващата се днес експозиция са включени творби, изработени с различна техника и материали.
Композициите на Калимерова са в две и три измерения, като в тях са вложени различни материали - както традиционните нишки от памук, вълна, коприна, така и нетрадиционни за текстила материали като метални медни нишки, синтетична мрежа, бамбук и планински билки, комбинирани с майсторство и сръчност. Като музика се леят формите и цветовете според чувствата и настроенията на авторката.
Незабравимият спомен за светлината в очите на сестра ѝ Маруся е намерил израз в "Рапсодия в синьо", тъгата по прекъснатия диалог с баща ѝ е отразен в "Авторски сюжети" и "В полет". Силно въздействие оказват с формите и цветовете творбите й "Тангра" и "Любовта винаги побеждава".
Друг любим материал за Таня е хартията. С голямо майсторство съчетава японската хартия с матова и гланцирана, като успява да създаде ефекта на сенки и контрасти в картините "Частици от изтока" и "Геометрично равновесие".
В изложбата са представени и произведения, изработени с една от любимите техники на твореца: колажът, който тя е избрала за цикъла, посветен на мама Лили "Песен от любов". Всичко в тези произведения е леко и ефирно. Формите, различните видове хартии и цветовете, сменящи се от розово, лилаво, синьо и зелено, се вплитат в нежна прегръдка между майка и дъщеря.
Следват триизмерните творби с различни формати. Това са композиции със сложна структура, в които често е спазена симетрията. Реализирани от японска хартия и платно в две измерения, в неутрални, светли цветове, те създават чувството за взаимен контакт със зрителя.
В експозицията са представени и скици от 2020 година, плод на трудностите и изпитанията на твореца, свързани с рязката промяна в живота.
Творбите на Таня Калимерова са израз на една изключителна чувствителност и красота. Нейната творческа креативност води до непрекъснато търсене и експериментиране на нови форми, за да пресъздаде сантименти, преживявания, страсти в своите художествени произведения. Не случайно нейното изкуство се определя като "авангардно".
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"