Ескалиращата търговска агресия на Доналд Тръмп към Китай срива не само диалога с Пекин, но и почти напълно заличава шансовете за лична среща с президента Си Дзинпин. Това е оценката на водещи анализатори, според които отношенията между двете суперсили са на най-ниското си ниво от десетилетия.
След като пое властта, Тръмп наложи вълна от мита върху китайски стоки – някои достигат 245%, с аргумента, че Пекин „прецаква“ американската икономика. Китай отговори със свои контрамерки и такси от 125%.
Това поставя двустранните отношения в състояние на открита икономическа война, допълнено от застой в ключови преговори за климата, фентанила и международната сигурност. Срещата между двамата лидери, обсъждана за юни, сега изглежда малко вероятна.
„Тръмп извади кинжала си срещу Китай със скорост, която шокира мнозина“, заявява Ши Инхун от Китайския университет „Ренмин“. По думите му, отношенията са толкова напрегнати, че „ако не се стигне до открит конфликт, това ще е успех само по себе си“.
В Пекин доминира усещането, че Белият дом използва митата като политическо оръжие. Според Сюзън Торнтън, бивш висш дипломат от администрацията на Тръмп, Китай вижда действията на Вашингтон като екзистенциална заплаха и незаконна агресия.
Официално Пекин определя търговската политика на САЩ като „шега“ и „игра на числа“, но същевременно се позиционира като защитник на стабилността и глобалната търговия.
Въпреки това някои анализатори не изключват пълен обрат – както стана с Ким Чен Ун през 2018 г. Но според тях това би изисквало дипломация зад кулисите и възможност и двамата лидери да претендират за победа – нещо трудно постижимо при сегашната конфронтация.
Коментари (0)