В нощта срещу 27 октомври трябва да преместим стрелките на часовниците с час назад, за да преминем към зимното часово време, което всъщност е астрономическото.
Смяната към зимно часово време тази година ще стане в неделя, 27 октомври 2024, в 4:00 часа през нощта, когато връщаме часовника с един назад – така че вместо 4:00 ч. да отчита 3:00 ч. Така отново влизаме в крак с астрономическото време, което използваме от октомври до март.
Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.
Преместването на часовниците в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е приета през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.
На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ следват примера ѝ през 1918 г. /БГНЕС
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"