28 Ноември, 2024

Теменужка Петкова: Никой няма едностранно да прекратява договорите с американските централи

Теменужка Петкова: Никой няма едностранно да прекратява договорите с американските централи

Теменужка Петкова

Ще се придържаме към методологията на ЕК и критериите, заложени в нея, уточни още енергийният министър

Никой няма да прекратява едностранно договора с американските централи. Това заяви в студиото на Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова. 

Ние ще го направим по конкретна методология на ЕК, свързана с държавни помощи, с т.нар. невъзвращаеми разходи. Трябва да се следват критериите в тази методология, така че инвеститорите по никакъв начин да не бъдат ощетени. За да се стигне до преговори с американските централи ще минем през т.нар. механизъм за капацитет. Но има две основни изисквания от ЕК – да постигнем либерализация на пазара и да има преференция за американските централи на енергийния пазар. Никой няма да тръгне да прекратява договорите с американските централи едностранно, подчерта тя.

По думите на Петкова преговорите вървят към един заключителен етап - до 1 юни т.г. ще трябва да либерализираме пазара за електроенергия, като бъдат защитени както българските интереси, така и тези на американските централи. 

Не разглеждаме хипотеза двете американски централи едновременно да спрат да работят, но принципът ще бъде пазарен, с цел да се гарантира енергийната сигурност на България, без да се нарушават интересите на инвеститори. 

Студен резерв

Ние сме категорични – студеният резерв е премахнат. Той се предоставя на централи, които не работят, но може да бъдат включени отново в системата, когато се налага. Това се случва чрез така наречените допълнителни услуги, а не със студент резерв. Това са само работещи мощности, които могат в определен момент, да намалят своето производство, за да се гарантира баланса в системата. 

Отказа ли се властта от АЕЦ „Белене“?

Ние разполагаме с оборудване, най-съвременно и безопасно, и трябва да го оползотворим по най-добрия начин. Но чакаме информация за правната рамка може ли то да се използва за проект, свързан с АЕЦ „Козлодуй“. Трябва да бъдем предпазливи и затова изследваме всяка една възможност да оползотворим това скъпо оборудване, обясни Теменужка Петкова, като посочи, че причината вече да не се говори за АЕЦ "Белене" е свързана преди всичко с кризата покрай Ковид пандемията. 


 
Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни