"Консенсусът, който взехме днес, е важен знак, че успяваме да се обединим и да работим в името на България. Важно е да кажем какво правим оттук нататък. Трябва да вървим напред", заяви енергийният министър Теменужка Петкова на извънреден брифинг в парламента.
"Както знаете, "Газпром" пусна съобщение, че ще участва във фазата с реализация на проекта за разширяване на газификационната инфраструктура в страната. Когато ще се изгражда такава инфраструктура, трябва да проверим дали ще има интерес. Тук става въпрос за дългосрочни проекти, затова трябва да имаме финансова сигурност за тези проекти. Предстои да се даде старт на третата, финална фаза, за да видим кои фирми ще проявят интерес към изграждането на тази инфраструктура", добави тя.
"Това, че "Газпром" прояви интерес, значи, че тръбата на "Турски поток" ще мине през България. Това е добра новина. Смятам, че всички сме извлекли своите поуки от спирането на "Южен поток", заключи Петкова.
"Проблемите с "Южен поток" започнаха по времето на правителството на Орешарски. Тогава казахме, че това ще бъде предмет на разследване от страна на ЕК. Спирането на проекта стана след посещение на Путин в Турция. Да се прехвърля вината за спирането на "Южен поток" върху ГЕРБ е напълно неуместно", обясни Делян Добрев.
"Заявяването на интерес към ползването на тази инфраструктура показва какъв капацитет ще бъде резервиран и за какъв период от време. Всичко зависи от това какви ще са условията, които сега "Булгартрансгаз" ще обяви. На първо място, трябва да се изградят 11 км от турската граница, после още 151 км газопреносна мрежа. Нужни са още 2 компресорни станции, които трябва да гарантират качеството на пренасяния газ", каза още енергийният министър.
"Надяваме се, в рамките на тази процедура да се получи и по-ниска цена от тази, която ние сме дали. Инфраструктурата ще е българската, за нея ще плати "Булгартрансгаз". "Газпром" нямат ангажимент към построяването. Тръбата излиза на сушата на турска територия. Газоизмервателната станция също ние ще я изградим. Няма риск да не дойдат количествата, които трябва да дойдат по нашата тръба", завърши Петкова.
Теменужка Петкова и Делян Добрев. Снимка: Фейсбук
Спирането на проекта стана след посещение на Путин в Турция, обясни депутатът от ГЕРБ
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни