"Концепцията за газоразпределителен център представлява това ние да изградим инфраструктурата за доставка на природен газ, както и да създадем борса за търговията с природен газ. "Газпром" излезе с официално съобщение, че има интерес и след завършване на третата фаза на пазарния тест ще имаме окончателното становище. Това заяви пред Би Ти Ви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
"Какво решение ще вземе Русия и в каква посока ще тръгне втората тръба, зависи от ЕС. България стриктно следва европейското законодателство в енергетиката, добави тя.България стриктно следва европейското законодателство в областта на енергетиката и по-специално - природния газ", отбеляза тя и уточни, че страната ни работи по диверсифициране на източниците на природен газ.
"Ние трябваме да следваме нашия интерес и стриктно трябва да спазваме европейското законодателство... Трябва да се спазват правилата. Съвсем скоро ще стане ясно дали ще мине втората тръба през България, или ще стане нещо друго. Всичко правим по реда на правилата, които предвиждат европейските регламенти в областта на природния газ", заяви още веднъж Петкова. Тя поясни, че нашият интерес е да запазим своето стратегическо място на газовата карта на Европа.
„България е извлякла своите поуки от проекта "Южен поток". Ние работим за диверсификацията на източниците на природен газ. Това ще ни даде възможност да доставяме природен газ и от САЩ и Катар и т.н. Ние трябва да гледаме националния си интерес и стриктно да спазваме европейските правила. Всичко правим по реда на правилата и европейските директиви по отношение на природния газ“, категорична бе Петкова.
Тя заяви още, че проектът "Турски поток" през България би струвал между 2 млрд. 600 и 2 млрд. 800 хил. лева. - но не на държавата, а на "Булгарстрансгаз", уточни тя. Според нея инициативата на правителството е свързана с актуализация на енергийната стратегия. "Пак ще повторя - всичко онова, което е заложено в актуализацията на енергийната стратегия във връзка с реализацията на такъв енергиен проект като "Турски поток", е свързано с възвръщаемостта на заложените средства... Ние имаме официална информация от "Газпром".
Тя коментира и темата с Енергийната стратегия на страната ни, която бившият министър на икономиката Румен Овчаров определи като източник на финансиране на определени фирми. „Изненадана съм от тези думи. Стратегията е със срок до края на 2020 г. Правителството направи актуализация на стратегията и трябва да се определи кой трябва да вземе решение за реализацията на проекта. В третата фаза на проекта ще се даде гаранция, че страната ни няма да бъде ощетена“, подчерта Теменужка Петкова.
„България транзитира 17 милиарда газ годишно, като 15 от тях за Турция. Затова търсим реализация на газов хъб и газова борса, за да не търпим загуби. Това трябва да се случи до края на 2019 г.“, каза още енергийният министър.
Теменужка Петкова коментира и темата АЕЦ "Белене". "През юни тази година Народното събрание взе решение за реализацията на проекта и Министерският съвет върна статута на проекта такъв, какъвто е бил. Сега българската държава ще участва в реализацията на проекта и търсим стратегически инвеститор", посочи министър Петкова.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг