24 Ноември, 2024

Дина Годер: Тео Ушев опитва да създаде своя капсула на времето

Дина Годер, известен руски журналист и киновед в "Анимационный топ-2020. Двадцать один лучший фильм" , блог, Фейсбук:


Филмът на Теодор Ушев, заснет в главното канадско студио НФБ, базиран на едноименната книга на един от най-известните писатели на България Георги Господинов, инвестира своя биография на Ушев, който веднъж емигрирал от България в Канада. И въпреки това биографията на общото им поколение, родена с пълни надежди от 60-те години на миналия век, които оживяха в оптимистичното време на края на студената война, а днес се почувстваха като загуба.

В този филм има много от самия Ушев, трудната му връзка с родината, мъката му по наскоро починалия баща-художник и опитите да се идентифицира с баща си. Тук художникът-режисьор използва за първи път, за да анимира древната техника на енкаустичното рисуване с цветове на гореща восъчна основа, която придава специален блясък и текстура. С тази техника са нарисували Fayum портрети, които египтяните са погребали заедно с починалия и неговите вещи, а за Ушев това е станало концепция: той е казал, че паралел с тези древни ′′ капсули на времето ′′ е важен за него, тъй като се е опитвал да създаде своя капсула на времето, fj която запазих спомени. Всъщност този половинчасов филм е много амбициозен, има голям опит и те кара да го помниш отново и отново, спорейки, съгласявайки се и сравнявайки живота си. От една година пътува по фестивалите, вземайки награди, видях го в Annecy, където получи Crystal - Grand Prix в кратък метър.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.