"Мислите, че "хранилката" от държавния БЕХ за Доган е приключила?! Уви, НЕ!", написа във Фейсбук Стела Николова, депутат от "Демократична България". Тя и колегата й от ДБ Мартин Димитров са задали на служебния министър на енергетиката въпрос какви суми е получила ТЕЦ Варна за студен резерв и за други услуги през миналата и през тази година. От писмената справка, приложена в отговора на министър Андрей Живков до депутатите, се вижда, че за първите седем месеца на 2021 г. централата, в която почетният председател на ДПС е мажоритарен собственик, се радва на многомилиони приходи, съобщава "Сега".
Парите са продължили да текат към предприятието при предишния кабинет. Нещо повече, и в момента, при служебното правителство, тецът на Доган се радва на отлични приходи от услуги за балансиране на електроенергийна система. На практика заради либерализацията на енергийния пазар понятието "студен резерв" изчезна, но то бе заменено от нови, по-европейски термин и определени централи все така получават солидни плащания, за да реагират с пускане или спиране на мощности, за да няма недостиг или претоварване на мрежата.
Още през юли "Капитал" откри, че от средата на май, когато служебното правителство встъпи в длъжност, Електроенергийният системен оператор, в чието ръководство са кадри на ГЕРБ и ДПС, е започнал да плаща огромни суми на няколко ТЕЦ-а, които до голяма степен дублират спрения през миналата година студен резерв.
Според справката, дадена от служебния министър, миналата година ТЕЦ "Варна" е получила 20.8 млн. лв. за студен резерв (т.е. да поддържа неработещи мощности в готовност да ги включи в елмрежата, ако възникне дефицит) и за други услуги по балансиране на електроенергийната система. Само от началото на 2021 г. до края на юли централата на Доган е взела 12.430 млн. лв. за "балансираща енергия", за "резерв първично регулиране" и за "резерв вторично регулиране", като първичното и вторичното регулиране биват "автоматично" и "ръчно". Усложняването на терминологията се дължи на либерализацията на пазара на ток миналото лято и е свързано с различните видове сделки, които се осъществяват на електроенергийната борса и извън нея. Държавният системен оператор ЕСО, който е част от Българския енергиен холдинг, е важен играч на този пазар, защото именно той следи и осигурява балансирането на мрежата, вкл. и като плаща за резервни мощности и за готовност за бързо включване.
През 2020 г. ТЕЦ Варна е получавала плащания за "студен резерв" от 1 януари до 31 юли по договор след проведена тръжна процедура, а след това централата е работила само за свободния пазар, в т.ч. е предоставяла допълнителни услуги и балансираща енергия, обяснява министър Живков в отговора си до депутатите. И посочва, че през цялата 2020 г. тецът е произвел 170.7 хиляди МВтч електроенергия, а само за първите седем месеца на 2021 г - 469 хиляди МВтч. Което означава, че напоследък предприятието здраво се е разработило. Справката, изготвена по повод на питането на двамата депутати, е до 31 юли. По обясними причини тя не включва данни за август, който още не е приключил, а се оказа много особен месец - на пазара на ток се появи свиреп недостиг и цените стигнаха небивали рекорди. Усилено се заговори, че големите печеливши от "жегата" са тецовете, свързвани с Доган и с Христо Ковачки, и че е подозрително, че държавната ТЕЦ "Марица изток 2" закъсня да включи допълнителни блокове, за да успокои пазара. Със сигурност през горещия август приходите на "балансьорите" и специално на ТЕЦ Варна са записали пикови стойности.
Ахмед Доган
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас