Украйна активно натиска върху Запада, призовавайки да бъде приета в НАТО в замяна на бързото приключване на войната. Въпреки това изглежда, че именно затварянето на вратите на алианса за Киев ще се превърне в основната отстъпка в замяна на мир. Това пише The Hill, позовавайки се на мненията на анализатори и експерти.
С наближаването на датата за инаугурация на Тръмп потенциалните пътища към прекратяване на огъня в Украйна се превръщат във фокус на общественото внимание. Президентът на Украйна Володимир Зеленски, който дълго време заемаше твърда позиция относно условията за мир с Русия, сега сигнализира за готовност към значителни отстъпки в замяна на прекратяване на войната и гаранции от Запада.
По-специално, Зеленски иска Украйна да бъде приета в НАТО възможно най-скоро, а в замяна е готов да остави (поне временно) окупираните от Русия територии под неин контрол. Въпреки това, експерти се съмняват, че този сценарий е възможен. На първо място, редица страни от самото НАТО са против. На второ място, Путин обяви недопускането на Украйна в НАТО като една от основните цели на своята завоевателна война. Поради това и той едва ли ще приеме такъв вариант.
Новата администрация на Тръмп едва ли ще покани Украйна да се присъедини към алианса, тъй като предложеният от Тръмп специален представител по Украйна, Кийт Келог, по-рано сам обвиняваше администрацията на Байдън в провокации към Путин чрез "опита да се подпомогне членството на Украйна в НАТО".
„В интерес на Америка беше да сключи споразумение с Путин относно присъединяването на Украйна към НАТО, особено преди януари 2022 г., когато имаше признаци, че руската инвазия е неизбежна“, каза Келог още през април.
Следователно Украйна вероятно ще трябва да се задоволи с други гаранции за сигурност от членовете на НАТО, като например двустранни ангажименти с отделни европейски страни.
Макар Киев да продължава публично да упреква Запада за "Будапещенския меморандум" и да призовава за реални, а не декларативни гаранции за сигурност, политическият директор на аналитичния център Defense Priorities, Бенджамин Фридман, смята, че Украйна ще трябва да плати за мира, като се откаже от стремежите си за членство в НАТО. Той отбелязва, че географията не може да бъде променена, затова Русия ще остане съсед на Украйна и винаги ще има по-голям интерес към нея, отколкото Съединените щати.
„Украйна все още се държи за идеята [за членство в НАТО]. Вероятно ще е необходима комбинация от западни лидери, които да кажат: „Чуйте, вие няма да влезете в НАТО. Това няма да се случи. Така че правете плановете си съответно“, и тогава, мисля, че те (украинците) вероятно ще започнат да се променят“, казва Фридман.
Перспективите за мир в Украйна
Както съобщи УНИАН, генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова избрания президент на САЩ Доналд Тръмп да разглежда помощта за Украйна като „добра сделка“ за Съединените щати. Рюте посети Мар-а-Лаго, курорта на Тръмп във Флорида, в края на ноември, като стана първият европейски лидер, който се срещна с него след изборите.
Освен това беше съобщено, че САЩ и Германия все още не са готови да предоставят на Украйна препоръка за покана в НАТО. Това остава основното препятствие пред членството на Украйна в алианса.
Още от Свят
Джо Байдън е одобрил секретен меморандум за национална сигурност преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом
Документът цели да помогне на следващата администрация да „увеличи капацитета си“ и да изгради свое виждане по най-сложните въпроси на външната политика
Еманюел Макрон и Доналд Туск ще обсъдят разполагането на 40 000 войници в Украйна
Според Politico разполагането на чуждестранни войски в Украйна може да гарантира, че Путин няма да започне нова война в бъдеще
Володимир Зеленски: Поканата за членство в НАТО трябва да бъде за цяла Украйна
По думите му това се изисква от украинската Конституция и международното право и не може да бъде нарушавано