Както и много страни, Украйна затвори училищата и забрани масовите събирания в рамките на борбата с коронавируса. Но, за разлика от други, тя се сблъска с трудности в усмиряването на продължаващите улични протести, свързан с войната в сепаратисткия изток на страната, пише The New York Times в материал, цитиран от "Фокус".
Миналия уикенд няколко хиляди души маршируваха по улиците на Киев, столицата на Украйна, за да протестират срещу това, което те възприемат като отстъпка на Русия в преговорите за прекратяване на военни действия. След като направиха това, те оспориха първо забраната за събиране на повече от 200 души, а след това, когато тази забрана беше затегната, за срещи на повече от 10 души.
„Това, което прави украинското правителство, в смисъл на националните интереси, е по-опасно от този вирус“, заяви графичният дизайнер Юлия Ковтун, която реши да се присъедини към митинга на опозицията в събота, 14 март.
В бившите съветски републики уличните протести играят ключова роля в опозиционните стратегии. Тази стратегия е застрашена от нови ограничения на масовите мероприятия, причинени от вирусната заплаха.
Конкретно в Украйна уличните протести играят централна роля в политиката на страната и се смятат за последна линия на защитата от влиянието на Русия, която поддържа сепаратистите. През 2014 година в резултат на такива улични протести беше свален проруският президент Янукович. Днес опозиционните групи заявяват, че следят преговорите с Русия на президента Владимир Зеленски за разрешаване на конфликта.
В сряда правителството на Зеленски се съгласи да започне преки преговори със сепаратистки лидери в Източна Украйна, на което предишният президент на страната Петро Порошенко устоя години наред. Това е потенциален пробив в преговорите.
Въоръженият конфликт в източна Украйна продължава както обикновено. Миналата седмица трима украински войници загинаха в резултат на обстрели, а десетки хиляди войници от двете страни на фронтовата линия продължават да живеят в тъмни, претъпкани колиби, където не може да се говори за никаква изолация.
Междувременно остава неясно как разпространението на вируса може да повлияе на хода на този конфликт, каза Анна Арутюнян, старши анализатор в Международната кризисна група в Москва. „Възможно е да се случва някаква промяна във виждането за войната“, каза тя. "Какъв е смисълът да се бият сега? Може би е по-добре да се самоизолирате, отколкото да седите в окопите“.
Промените в политиката на правителството на Зеленски обаче доведоха до началото на уличните протести в Киев, включително митинга, който се проведе в понеделник, 16 март, и където се появи група протестиращи в защитни костюми и маски.
В Украйна са регистрирани само седем случая на коронавирусна инфекция. Според Съвета за национална сигурност (СНБО) на Украйна, според разузнаването, в сепаратистки региони има поне един случай на зараза.
Украинското правителство побърза да затвори училищата и границите за чужденци, въпреки факта, че броят на случаите остава много малък.
Но да се наложи забраната за улични протести не се оказа лесно. По време на протестна акция в петък демонстрантите държаха в ръцете си плакати с призив: „Не стискайте ръката на Кремъл!“
„Страхувам се от коронавируса и вярвам, че Украйна не е готова за епидемия, но считам за свой приоритет да дойда тук“, заяви Ковтун, която участва в един от протестите в събота. Въпреки забраната за масови събирания, полицията не прави опит да разпръсне тълпата. В събота обаче Министерството на вътрешните работи на Украйна предложи да се разгледа нов законопроект, който да криминализира „умишлено заразяване на друго лице с опасна или много опасна инфекция“.
Павел Белоус, ветеран от войната и един от организаторите на съботния митинг, заяви, че демонстрациите трябва да продължат, защото в противен случай правителството ще използва карантинния период, за да прокара мерки, които обикновено предизвикват масови митинги.
„Ще отидем на площада, за да почетем паметта на тези, които са се борили и загинали“, каза той. „Тогава рискувахме живота си на първа линия, така че защо сега да се страхуваме от някакъв си вирус?“
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства