Възползвайки се от пропуските в законодателството, военното разузнаване на САЩ купува бази данни с информация за местонахождението на американци и чуждестранни граждани без съдебно разпореждане, пише водещият вестник The New York Times, посочва "Труд". Както отбелязва изданието, тези данни се използват главно за провеждане на разследвания срещу чужденци зад граница, но отделът често се интересува и от информация за американски граждани.
Според документи, предоставени от агенцията на сенатора от Демократическата партия Рон Уайдън в отговор на неговото искане, разузнаването е наблюдавало движението на американци, използвайки бази данни, закупени от определени брокери за целите на пет разследвания през последните две години и половина.
Отделът обаче се интересува предимно от информация за местонахождението на чужденци зад граница. По този начин служителите идентифицират заплахи за американските сили, разположени по целия свят.
Често мобилните приложения събират информация за местоположението на своите потребители, а след това създателите им могат да комбинират данните и да продават на брокери, които от своя страна могат да ги препродават – включително на правителството, припомнят от редакцията.
В този случай, според вестника, американското разузнаване използва вратичка в закона за поверителността. Например, за да поискат данни за местоположението от телефонни компании, американските власти трябва да получат съдебна заповед. Вместо това обаче правителството може да закупи подобни данни от посредници без съд.
В тази връзка Уайдън възнамерява да предложи законодателство, което да гарантира защитата на американските данни. Сенаторът нарече подобна държавна дейност неприемливо нарушение на конституционните права на американските граждани.
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор