Неотдавнашната словесна разпра в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски беше метафорична, но целта остава същата – да сломи волята на независимия лидер, пише кореспондентът на The Times Роджър Бойс.
Истинският шок за съюзниците на САЩ, според него, дойде от последвалото развитие. Първо, САЩ блокираха военната помощ, след това прекратиха обмена на разузнавателни данни с Украйна. В същото време Зеленски умишлено е „принижаван“ – дават му да разбере, че има прекалено високо самочувствие – а шансовете за оцеляване на страната му умишлено се намаляват.
Според материала това може да се разглежда като част от плана на Тръмп за привеждане на Русия и Украйна на масата за преговори, което в крайна сметка би могло да спаси животи. Но истинската дългосрочна вреда, освен насърчаването на агресивната война на кремълския диктатор Владимир Путин, е подкопаването на системата за обмен на разузнавателна информация между съюзниците, което прави света по-несигурен.
Разузнаването като инструмент на политиката
В статията се посочва, че разузнаването се превръща в инструмент на политиката: достъпът до информация и нейното разпространение се превръщат в предмет на сделки, а понякога и на капризи. До премахването на забраната това е имало съвсем реални последици за Украйна.
Целта на този ход е да покаже на Зеленски, че неподчинението на администрацията на САЩ няма да остане без последствия. Американското разузнаване доставя данни, необходими за работата на системите Himars и ракетите ATACMS, които без точни координати са безполезни. Спътниците на САЩ могат да засекат излитането на руски бомбардировачи, а прихващането на вътрешни комуникации на руското Министерство на отбраната може да разкрие информация за предстоящи атаки. След това САЩ прекратиха предаването на сателитни снимки.
Украйна знае местоположението на руските авиобази, от които се извършват удари, но не може да види дали има самолети, подготвени за излитане. С други думи, „Тръмп заби пръчка в окото на Киев“, отбелязва Бойс
Коментари (0)