Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин вероятно ще се опитат да осигурят прекратяване на огъня в Украйна до Великден (20 април) или 9 май. Това съобщава Financial Times, като се позовава на западни и украински официални лица, които уточняват че руският президент "ще иска да сключи сделка на важен ден".
"След като Доналд Тръмп започна директни мирни преговори с Москва, заобикаляйки Киев и европейските съюзници, руският президент сега е по-близо от всякога до това да получи това, което искаше от тригодишната си инвазия", пише изданието.
В статията се посочва, че основната цел на Путин е да създаде нова архитектура на сигурността, която да даде на Русия сфера на влияние в Европа, подобна на тази, която Съветският съюз получи в края на Втората световна война от Ялтенската конференция.
"Сега САЩ може би са отворени да ѝ позволят да направи това. Министърът на отбраната Пийт Хегсет отхвърли желанието на Украйна да се присъедини към НАТО и да си върне територията от Русия. Путин и Тръмп обсъдиха "двустранното икономическо сътрудничество“, което показва, че САЩ са готови да отменят санкциите срещу Москва. А Тръмп изглежда възнамерява да отмени ангажимента на САЩ към НАТО и да възложи на европейските държави задачата да поддържат мира", се посочва в статията.
Александър Габуев, директор на Центъра за Евразия "Карнеги" в Берлин, отбелязва, че ситуацията изглежда много по-благоприятна за Путин, отколкото когато и да било през последните три години на войната:
"Ако Съединените щати просто едностранно спрат военната и дипломатическата си подкрепа, както и обмена на разузнавателни данни, Украйна ще се окаже в много трудно положение. И ще бъде трудно да се измъкне от него, дори ако европейците поемат по-активна роля".
FT подчертава, че делегацията, назначена от Тръмп за преговори с Русия, не включва неговия специален пратеник Кейт Келог, който призова за засилване на санкционния натиск върху Москва и продължаване на оръжейните доставки за Украйна.
"Това подсказва, че администрацията няма намерение да се отнася сериозно към основните проблеми на Украйна. Путин би приел това като потвърждение на своето виждане за света и стъпка към осъществяване на мечтата си за наистина дълбоко разделение между САЩ и Европа", заяви бивш високопоставен американски служител.
В статията се посочва още, че както Киев, така и европейските му съюзници наблюдават с ужас случващото се, опасявайки се, че САЩ ще сключат лоша сделка, а на тях ще им "връчат само сметката"./ Фокус
Още от Свят
Канадският премиер: Ерата на тясната ни свързаност със САЩ приключи
Изказването му дойде само ден след като президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви високи мита за автомобилния внос в САЩ
Френската прокуратура поиска 7 години затвор за бившия президент Саркози
Бившият президент, чиято съпруга освободи българските медицински сестри от либийския затвор, е обвинен в незаконно приемане на финансови средства за предизборната си кампания от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи
Заден ход: Тръмп оттегли кандидатурата на Стефаник за посланик на САЩ в ООН
Американският президент се опасява от крехко мнозинство на републиканците в Конгреса, ако Елис Стефаник се откаже от мястото си