„Този ръст от 9,2% процента спрямо сегашното ниво в някаква степен вече и изконсумиран от инфлацията“, коментира пред бТВ бившият социален министър Бисер Петков.
По думите му минималната работна заплата преди всичко тя трябва да покрива разходите за живот на най нископлатените работници.
Петков напомни, че има проектодиректива на ЕС за минималната работна заплата в страните от съюза. Препоръчва се тя де е обвързана със средната работна заплата, като обикновено пропорцията е 60%.
Неговата прогноза е, че няма да се приключи с това увеличение на минималната заплата тази година. Също, че най-вероятно ще се увеличи делът на т. нар. група на „работещите бедни“, ако минималното възнаграждение не покрива темпа на инфлация.
Петков определи като стъпка в правилната посока обвързването на социалните плащания с линията на бедност.
Той припомни още, че е предвидено българите да могат да се възползват и от европейските пенсионни фондове в бъдеще.
Целта е да се насърчи допълнителното пенсионно осигуряване и то да е по-прозрачно и евтино за потребителите, обясни бившият социален министър.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."