Американското правителство отне правото на престижния Харвардски университет да приема чуждестранни студенти. Сред засегнатите от това решение е 23-годишната принцеса Елизабетa, бъдещата кралица на Белгия, съобщава The Guardian.
„Принцеса Елизабетa току-що завърши първата си година в университета. Последиците от решението [на администрацията на Тръмп] ще станат ясни в следващите дни и седмици. В момента разследваме ситуацията“, заяви говорителката на белгийския кралски дворец Лоре Вандорн.
Известно е, че Елизабетa изучава държавна политика в Харвард в рамките на двугодишна магистърска програма, която – според уебсайта на университета – разширява мирогледа на студентите и усъвършенства техните умения за „успешна кариера в обществената служба“.
Принцесата е най-голямата от четирите деца на крал Филип и кралица Матилда и по белгийските закони тя е първа в линията за наследяване на трона. Преди да бъде приета в Харвард, Елизабета е завършила история и политология в Оксфордския университет.
Все пак, няма гаранция, че белгийската принцеса и другите чуждестранни студенти ще трябва да се сбогуват с престижната диплома от Харвард.
Както съобщава The Washington Post, в петък федерален съдия в Масачузетс издаде съдебна заповед за временно спиране на решението на Министерството за вътрешна сигурност, с което беше анулиран сертификатът на Харвард за право да обучава чуждестранни студенти.
Конфликтът между Тръмп и американските университети
През 2025 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп влезе в остро противопоставяне с Харвардския университет – един от най-шумните сблъсъци между федералната власт и висшите учебни заведения в историята на САЩ.
Конфликтът избухна на фона на обвинения от страна на администрацията на Тръмп, че Харвард толерира антисемитизъм, подкрепя проруските и проиранските настроения и има връзки с китайски военни изследователи. По-конкретно, Тръмп неведнъж е критикувал ръководството на университета за прекалено мекото отношение към студентите, участвали в пропалестинските и антиизраелските протести през 2023–2024 г.
Освен това университетът отказал да изпълни изискванията на правителството за реформиране на вътрешната си политика, включително за премахване на програмите за разнообразие, равенство и приобщаване (DEI), както и да предостави данни за чуждестранни студенти и преподаватели.
В отговор на този отказ, администрацията на Тръмп предприела редица строги мерки. Сред тях – замразяване на над 2,2 милиарда долара федерално финансиране, предназначено за научни изследвания и договори. Тръмп също така заплашил да отмени данъчните облекчения за университета. Най-драстичната мярка обаче било решението да се отнеме държавният сертификат на Харвард, който му позволява да приема нови чуждестранни студенти.
И други университети в САЩ, като Колумбийския, също са подложени на натиск от администрацията на Тръмп поради сходни обвинения.
Коментари (0)