10 Януари, 2026

Тръмп очаква Путин да се съгласи на споразумение при утрешната им среща в Аляска

Тръмп очаква Путин да се съгласи на споразумение при утрешната им среща в Аляска

Доналд Тръмп, снимка: EPA/BGNES

"Мисля, че всички сме съгласни, че за да се постигне мир, ще трябва да има някакъв разговор относно гаранции за сигурност. Ще трябва да се проведе някакъв разговор за... териториални спорове и претенции и за какво се борят."

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че руският му колега Владимир Путин вероятно ще се съгласи на сделка при утрешната им среща в Аляска, предаде БТА с позоваване на Ройтерс. 

Тръмп смята, че заплахите му за налагане на още санкции срещу Русия са повлияли върху желанието на Москва за осъществяване на двустранната среща на върха. 

Американският президент каза в интервю за радио "Фокс нюз", че има три места, които смята за подходящи за бъдеща тристранна среща с участието на руския автократ Путин и украинския лидер Володимир Зеленски. 

Междувременно американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че президентът Тръмп се надява да договори с руския си колега временно спиране на военните действия в Украйна, но добави, че намирането на цялостно решение за конфликта ще отнеме повече време. 

"Мисля, че всички сме съгласни, че за да се постигне мир, ще трябва да има някакъв разговор относно гаранции за сигурност. Ще трябва да се проведе някакъв разговор за... териториални спорове и претенции и (по въпроса) за какво се борят." - коментира Рубио пред журналисти в сградата на Държавния департамент на САЩ.  

"Всички тези неща ще бъдат част от нещо цялостно. Но мисля, че надеждата на президента е да постигне някакво спиране на сраженията, за да може тези разговори да се осъществят." - поясни Рубио. 

Сподели:

Коментари (0)

След руския удар с "Орешник", Съветът за сигурност на ООН се събира спешно на заседание за Украйна

След руския удар с "Орешник", Съветът за сигурност на ООН се събира спешно на заседание за Украйна

Москва достигна ужасяващо ново равнище на военни престъпления и престъпления срещу човечеството с терора си срещу цивилното население, заявява в писмо Андрий Мелник

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Путин е разярен! Ето защо Русия удари с „Орешник“

Според експерт Москва е разочарована, че на практика е била отстранена от дипломатическите преговори между САЩ, Украйна и европейците

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Франция промени датите на среща на върха на Г-7, за да се наслади Тръмп на бойни изкуства

Причината е ангажимент на американския президент на 14 юни, когато в Белия дом е планирано събитие по смесени бойни изкуства (MMA) по повод неговия 80-и рожден ден