21 Февруари, 2026

Транспортният министър: Претоварените тирове са убийци, намерихме начин да спрем това

Транспортният министър: Претоварените тирове са убийци, намерихме начин да спрем това

Снимка: архив

Транспортният министър: Претоварените тирове са убийци, намерихме начин да спрем това

Претоварените камиони са убийци на пътя, заяви пред Нова ТВ вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов.
След спешната среща в министерския съвет стана ясно, че правителството е подготвило 37 мерки за повишаване на безопасността на пътя.

По думите му, много претоварени камиони се движат по пътищата, макар да има поставени устройства за измерване на теглото на автомобилите. 

Решението е данните за претовареност да се отбелязват в информационната система в реално време – на следващия пункт превозното средство да бъде спряно и разтоварено от свръхтеглото.  Същевременно на собствениците да започнат да плащат големи глоби.

Министърът обеща в рамките на два месеца да заработи лаборатория, която да контролира процеса. 

"Държавата е станала разграден двор", констатира министърът.

Караджов показа таблица, в която срещу всяка една от подготвените 37 мерки е посочено кой министър отговоря за нея, какви ресурси ще са му необходими и какъв е крайният срок. По думите му една от очакваните промени в закона е записите от камери на общини и тол системата да се допускат като доказателства в съда. Вицепремиерът обясни, че за да бъде разрешено една камера на тол управлението да засича средна скорост, по време на тестовете кола трябва 500 пъти да премине през обсега ѝ.

Министърът е категоричен, че именно корупцията убива хората по пътищата, каквато е и тезата на протестиращите след смъртта на 12-годишната Сияна. „Държавата е станала разграден двор”, не скри Караджов и добави, че е „крайно време да си превземем реда и дисциплината”. 

Той коментира и чуждестранните шофьори нарушители у нас:
„Преди влизането ни в Шенген тол таксите и глобите за нарушения се плащаха на граничните пунктове. Сега чужденците могат да изхвърлят през прозореца санкциите, които получават”, каза транспортният министър. „Сега оборудваме 6 денонощни поста, в които ДАИ, МВР, НАП и горски служители ще дежурят по маршрутите на международните тирове и ще проверяват.”

Сподели:

Коментари (0)

Крум Зарков: Няма влияние на Пеевски над Станишев, няма промяна в позицията ни за Украйна

Крум Зарков: Няма влияние на Пеевски над Станишев, няма промяна в позицията ни за Украйна

"На Националния съвет бяха изразени притесненията от присъствието на военна авиация на летището", заяви той

Министерството на икономиката: Няма сигнали за аварийни ситуации с язовирните стени

Министерството на икономиката: Няма сигнали за аварийни ситуации с язовирните стени

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката във връзка с усложнената метеорологична обстановка и прогнозираните от НИМХ значителни валежи от дъжд и сняг

Трайчо Трайков: Не знам кой ще бъде на мястото на Стоил Цицелков

Трайчо Трайков: Не знам кой ще бъде на мястото на Стоил Цицелков

"Виждате, че снегът е тежък, чупят се клони, повреждат се проводниците. Зависи от развитието на метеорологичната обстановка дали ще има обледяване, но всичко това се следи и докладва от дежурните”, каза той