В Балканския регион се очертава сериозен недостиг на електроенергия, каза Ангелин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), предаде Нова ТВ. Причините са развитието на електромобилността и производството на зелен водород, уточни той при представяне на изследване на агенция „Тренд” за развитието на ядрената енергетика в страната.
Потреблението ще расте и недостигът може да бъде компенсиран само с възобновяеми енергийни източници, системи за съхранение и поне 100 тераватчаса от ядрени централи за региона на Югоизточна Европа, каза още Цачев.
"Има условия за изграждане на ядрени централи в региона – в момента има четири държави, които имат такива централи, като само в България лицензираните ядрени площадки са две. Тоест, ние имаме уникален шанс за развитие на сектора и създаване на преимущество в региона при производството на електроенергия”, коментира Цачев.
Изследване, направено миналата година по поръчка на ЕК, показва, че до 2030 г. в България ще има 200 000 електромобила. Потребената от тях електроенергия ще бъде от порядъка на 600 000 - 700 000 мегаватчаса.
До 2040 г. се очаква в страната да има 2 милиона електромобила с годишна консумация от 7 гигаватчаса, а през 2050-та имаме 3,5 млн. електромобила, за които ще са нужни 13-14 гигаватчаса. Това дава възможност за работа на поне два блока на ядрена централа, тъй като те ще произвеждат общо около 15 гигаватчаса годишно.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"