23 Ноември, 2024

Българи и румънци са задържани заради онлайн измама за милиони в Германия

Жертви на измамата са над 33 000 души

Двама румънци и трима българи са задържани по подозрения в мащабна онлайн измама за над 89 милиона евро, предаде БНТ.

Новината беше съобщена от германската прокуратура. И за петимата е била издадена международна заповед за арест. Жертви на измамата са над 33 хиляди души.

За международната операция стана ясно от съобщение на Европол. Тя е проведена в края на март на територията на четири държави. Двамата задържани в Румъния вече са предадени в Германия, където предстои да им бъдат повдигнати обвинения.

Тримата българи също предстои да бъдат предадени на германските власти.

Задържаните са на възраст между 29 и 51 години. Според германската прокуратура става въпрос за организатори на високо ниво.

Целта на престъпната мрежа е била да привлича инвеститори като използва комбинация от реклама на уебсайтове, силно присъствие в социалните мрежи и не на последна място - злоупотреба с имена на известни хора.

Измамниците насърчавали жертвите първоначално да направят малки инвестиции - между 200 и 250 евро. Привличали потърпевшите с обещания за високи печалби, използвайки софтуерно манипулирани графики. След това чрез колцентрове лични финансови посредници се свързвали с жертвите като обещавали по-големи печалби, ако се инвестират още пари. Големите инвестиции, обаче, винаги се оказвали губещи, а парите се превеждали към банковите сметки на извършителите.

Предполага се, че задържаните лица са част от престъпна група, разследвана още през 2021.

В акцията са участвали 33-ма германски полицаи на територията на България, Румъния, Грузия и Израел, подкрепени от специалисти от Европол.

Претърсени са 15 адреса, установени са пет нелегални колцентъра. Иззети са редица активи на висока стойност, включително луксозни часовници, електронно оборудване, пари в брой, биткойни, банкови карти и множество документи и носители на информация.

Според германската прокуратура измамените са най-малко 33 хиляди. Някои от клиентите са загубили над един милион долара.

Освен това събираните лични данни са били използвани и от други престъпни групи. От Централната служба за киберпрестъпления в Бавария съобщават, че до момента за измами с онлайн инвестиране са арестувани 15 български граждани. Повечето от тях са задържани в България, а след това екстрадирани в Германия.

"Имаме жертви в цяла Европа. Разследваме колцентрове в много страни. Не само в България, но и в Сърбия, РСМ. Имаме задкулисни организатори, които така да се каже дърпат конците от други страни като например Израел и затова тези разследвания са много трудни и сложни." – заяви през февруари Томас Гогер, заместник-ръководител на Централната служба за киберпрестъпления в Бавария.

,,Всички българи, които до момента са арестувани, се причисляват към пет различни групировки. Най-големият брой арести са свързани с две големи разследвания и на групировка са арестувани между 7 и 8 български граждани. От части има преплитания между двете групировки. Има допирни точки като например, че един и същи извършител е работил последователно за едната групировка след това за другата." – разказва д-р Нино Голдбек, прокурор в Централната служба за киберпрестъпления в Бавария.

Само в Герамания годишно щетите от този вид престъпност са в размер на близо един милиард евро.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес