Православната църква отбелязва днес празника Свети Дух, който винаги е 51 дни след Великден и се празнува на деня след Петдесетница.
Всяка година празникът Свети Дух се пада в понеделник и е свързан по смисъл с чествания на предния ден празник - Петдесетница. Двата празника са последни от Великденския цикъл.На петдесетия ден от Възкресение Христово Свети Дух слязъл над апостолите и ги дарил с благодатни дарове. В понеделника след Петдесетница православната църква прославя Светата Животворна Троица - Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети, които имат равно достойнство.
Според представите на християнската вяра, Светият Дух дава живот на тварите и освещава човешките души и тела. Той се изобразява като гълъб в църквите.
Светият Дух обогатява човека с духовни дарове и с плодове духовни, украсява човека и с многообразни добродетели, прави го дърво добро, плодоносно, създаващо добри плодове /Матея 7:17/.
Плодовете на Духа, по думите на апостол Павел, са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание /Галатяни 5:22-23/.
В народните вярвания от Велики четвъртък до Свети Дух душите на всички мъртви са на свобода по Земята. На Свети Дух се прибирали и затваряли чак до идната година на Велики четвъртък, когато се отварят небесните двери.
С този ден започва Русалската седмица, приемана за особено опасен период. Тогава идват русалийките, които според народно поверие били душите на млади удавници, които прелитали отвъд Дунав във вид на бели и жълти пеперуди.
Още от Вяра и демони
Църквата отбелязва Успение на свети Методий Славянобългарски
В ранната си младост избрал военно поприще и 10 години управлявал славянска област, подвластна на византийския император - той обаче почувствал Божието призвание, отказал се от високото си положение и постъпил в манастир
Археолози намериха потвърждение за библейската битка при Армагедон
Данните съвпадат с библейското описание на битката между Йосия - цар на Юдея, и фараона Нехо II през 609 г. пр. Хр.
Почитаме свети Йосиф Песнописец, наричали го ангел в плът
Жития на светците