24 Ноември, 2024

Църквата почита днес св. Григорий Неокесарийски, наричан втория Моисей

Църквата почита днес св. Григорий Неокесарийски, наричан втория Моисей

17 ноември

Църквата почита днес св. Григорий, епископ Неокесарийски, Чудотворец.

Той живял през III век, родил се в езическо семейство и до кръщението си се наричал Теодор. Когато станал юноша, за да се подготви да заеме светска служба, той заедно с брат си Атинодор отишъл в гр. Берит, където имало прочута школа за правни науки. По пътя юношата посетил Кесария (Кападокийска). По това време великият учител от Александрийската школа Ориген преподавал философия. Кесарийският епископ Фирмилиан запознал с Ориген двамата неокесарийски юноши. Това запознанство определило пътя им за цял живот.

Теодор и Атинодор решили да не продължават пътя си, а да станат негови ученици. Скоро те разбрали, че мъдростта и истината са само в Христовото учение. Божествената светлина на вярата озарила техните сърца и те приели св. Кръщение, при което Теодор бил наречен Григорий.

Григорий се привързал от все сърце към великия учител. Слушал го няколко години подред и в Кесария, и в Александрия, и после се върнал ревностен християнин в родната си Неокесария. Като презрял всякакви богатства и почести, Григорий временно се отдалечил в пустинята, за да може в молитва и усамотение да заякне в трудния подвиг на живота.

По-късно той станал епископ на Неокесария, където имало много езичници. Той непрестанно го молел да го опази в пътя на истината и да му помогне право да наставлява своето паство. И Господ изпълнил тая молитва. Той прославил верния си служител чрез дар на чудотворство.
Сподели:

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“

Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"

Жития на светците