24 Ноември, 2024

Цацаров не разбира защо го критикуват за Чайка

Цацаров не разбира защо го критикуват за Чайка

Сотир Цацаров

Глобата на шведския турист е несправедлива и е унижение за правосъдието

Главния прокурор Сотир Цацаров не разбира защо го критикуват за срещата с руския прокурор Юрий Чайка. Това стана ясно от думите му пред Нова телевизия, казани в Брюксел, където е на официално посещение. Той дори си позволи да атакува тези, които го критикуват и да коментира, че това е единственият начин да се чуят гласовете им. Нямало никакво значение, че се среща с Чайка, нали било във връзка с борбата с тероризма. Даде неуместни примери за срещите с израелските колеги и баварската полиция. 

„Не може да има упреци, че изборите за нов Висш съдебен съвет (ВСС) са били манипулирани. Мисля, че бяха избрани достойни хора”, каза главният прокурор Сотир Цацаров. Той добави, че от тук нататък, ако има някакви упреци, всеки трябва да се сърди на собствения си вот. Този ВСС трябва да работи и то по-добре от предния. Трябва да работи без междуличностните конфликти и обвиненията в лобизъм. И трябва да оправдае очакванията на тези, които са го избрали”, добави Цацаров.

Относно ниската оценка на хората към магистратите и справянето с корупцията главният прокурор заяви, че скандалите се отразяват негативно върху целия облик на съдебната власт. „Гражданинът иска справедливост. Този дефицит на справедливост е навсякъде”, каза той.

Главният прокурор коментира и още актуални теми - като съдебния процес срещу Цветан Василев и случая във Виноградец. Сотир Цацаров разкритикува и мудността на институциите при разкриването на престъпления.

Запитан какво следва по случая с Цветан Василев, той отвърна: "Следва насрочване на делото в съда и започване на съдебен процес. Няма да се откажем от законовите средства на международната правна помощ, с която да окажем влияние на сръбските власти да престанат с този театър на екстрадиция". 

Глобата на шведския турист е несправедлива и е унижение за правосъдието, но такъв е законът, обяви още той. 
Според него обаче проблемът не е в съда, тъй като законът задължава съдията да освободи обвиняемия от наказателна отговорност и да му наложи глоба. В случая Ралф Сундберг трябва да плати 4500 лева.

"Ако някой трябва да се замисли, мисля, че са най-малко колегите юрисити в парламента". Главният прокурор счита, че "повишаване на санкциите за такива престъпления ще избегне задължителното освобождаване от наказателна отговорност".

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес