24 Ноември, 2024

Цветан Цветанов: Руската намеса в България се превръща в корупционен натиск

Цветан Цветанов: Руската намеса в България се превръща в корупционен натиск

снимки: Faktor.bg

Цветан Цветанов представи днес годишния анализ за 2019 година на Евро-атлантическия център за сигурност. Лидерът на ЕАЦС откри събитието в откритата платформа А6 до НДК. Говорителите, които са и автори в годишния анализ на ЕАЦС, акцентираха върху отношенията на България с Русия в сферите на сигурността и енергетика. Цветан Цветанов представи проф. Румен Кънчев, ген. Съби Събев, Христо Казанджиев, Николай Кръстев, София Петкова и Иван Хиновски.

Цветанов очерта като основна заплаха за страната ни засилващото се руско влияние на Балканите и опитът да се овладее Черноморието, за да се реализира Евразийският съюз. Той определи руската намеса в България като корупционен натиск и отправи критики към управляващите за липсата на дебат по политики в последните месеци. Цветанов изтъкна още, че няма анализ на предизвикателствата пред страната, а политиците не говорят активно за енергийните проекти и сигурността. Цветан Цветанов си постави за цел при следващия анализ  на центъра да обърне внимание на новите предизвикателства, в т.ч. и да даде решения за противодействие на руското и китайско влияние. Цветанов не пропусна да критикува и липсата на отношение на страната ни около случая "Скрипал". По думите му, трябва да заемаме много по-категорично страната на НАТО и на ЕС, за да не допуснем навлизането на руските интереси. Той призова управляващите да подкрепят идеите за повече пари за европейска сигурност и да има позиция по случая "Скрипал".

"Призовавам всички политици и от България, и от Република Северна Македония да бъдем обединени заедно, защото днес светът е много по-различен отколкото преди десетилетия. Искаме да помогнем на Северна Македония и тук трябва да отдадем заслуженото на българското председателство, по времето на което темата Северна Македония фигурираше в дневния ред“, посочи Цветанов. В същото време той смята, че България изостава от една Гърция в отношенията със Скопие. „Проблемът е сериозен, защото  Гърция, която беше много по-резервирана спрямо Северна Македония днес има много по-добра основа за партньорство с нея, а България малко изостава“, заяви Цветанов, визирайки темите, които водят до противопоставяне и разединение. Според него политиците, които се опитват да печелят от постоянните провокации между България и Северна Македония в момента „извличат временен дивидент, но те нямат дългосрочен хоризонт за добросъседство и приятелство“.

Лидерът на ЕАЦ подчерта, че страните от Западните Балкани се стремят да бъдат част от силна и обединена Европа без граници и ограничения. „Много са негативни държавите, които не искат Северна Македония да бъде част от силна и обединена Европа и пълноправен член на НАТО“.

Цветанов подчерта значението на проекта Триморие за развитието на региона, включващ 8 държави между Балтийско, Черно и Адриатическо море.

„Триморието е изключително важно, защото то ни дава възможност да реализираме проекти, които ще гарантират сигурността и стабилността на този регион. Страните от Западните Балкани също изразяват готовност да се включат в него на един последващ етап. САЩ и Германия, които на са членове на Триморието, вече взимат сериозни решения, за да подкрепят тази инициатива“, каза Цветанов и припомни, че по време на Мюнхенската конференция за международна сигурност държавният секретар на САЩ Майк Помпео е обявил, че Вашингтон отпуска 1 милиард долара за проекти на страните-участници.

Цветанов подчерта още, че благодарение на диалога с Европейската комисия и мерките, които тя обмисля, страната ни по-бързо ще преодолее негативните последици от пандемията от коронавирус.

Той посочи, че първоначалните мерки, които са предприети от правителството в борбата с опасния вирус са били много адекватни, но тогава все още не е имало необходимата информация. „Впоследствие, когато вече имаше достатъчно информация всяка една от държавите предприе поетапни освобождавания от мерките, за да може да се върне към нормалния начин на живот“, добави Цветанов.

За него основните предизвикателства остават за малкия и средния бизнес. И докато той е направил много, за да ограничи разходите си, държавата е предприела доста хаотични действия.

„Държавата не направи необходимото. Много от фирмите в България бяха принудени техни служители да излязат в платен и неплатен отпуск. В държавната администрация нямаше подобен подход, а знаем колко са натрупаните платени отпуски на държавните служители, които можеха да бъдат реализирани“, каза Цветанов. 

Според ген. Съби Събев, който е експерт по сигурност, не трябва да се вярва на обещанието, че Русия няма да ни нападне, тъй като за последните години федерацията е събрала мощен военен потенциал. 

Експертът по международна сигурност проф. Румен Кънчев коментира, че светът навлиза в нова индустриална революция, но България трябва да запази стратегическите си партньорства с ЕС и НАТО. Енергийният експерт Христо Казанджиев коментира, че корупцията в България е бедствие, а енергийната зависимост от Русия може да бъде преодоляна. По темите говориха и журналистът Николай Кръстев и експертът по вътрешна сигурност на ЕС София Петкова.

cvetanov_ndk2.jpg

cvetanov_ndk3.jpg

cvetanov_ndk4.jpg

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас