24 Ноември, 2024

Цветан Цветанов: Важно е кой провежда изборите, възможни са договорки за манипулация между т.нар. системни партии

Цветан Цветанов: Важно е кой провежда изборите, възможни са договорки за манипулация между т.нар. системни партии

Цветан Цветанов, снимка: БГНЕС

"Ако погледнем каква е формулата, за да се въведе машинното гласуване заедно с хартиените бюлетини, означава, че превръщаме машините в едни скъпи принтери. Всъщност функцията им е да ограничи недействителните бюлетини, които преди бяха хиляди на брой. Сегашните "управляващи", които формират някакво мнозинство в парламента, защото имаме "хартиена коалиция", целят да се изпразни от съдържание машинното гласуване и на по-късен етап то да отпадне като възможност. Много е важно кой провежда изборите и каква е синхронизацията на всички тези партии, които в момента ги наричаме "системни", защото всъщност виждаме, че ДПС, БСП и ГЕРБ играят заедно. Те имат най-сериозно покритие във всички секционни избирателни комисии, които са над 12 000. Това означава, че там, освен "хартиена коалиция", може да има договорка и в самите комисии, за да се направи манипулация. Ние не сме готови да имаме доверие, когато въведем хартиената бюлетина. В същото време с нея имахме около 400 000 недействителни бюлетини. Това е достатъчен знак, че нещо не е ок и процесът не е прозрачен. Машините до момента облекчаваха и секционните избирателни комисии". Това заяви лидерът на "Републиканци за България" Цветан Цветанов пред BGonAir.  

"Тези машини бяха въведени от ГЕРБ. Защо през 2014, 2016, 2018 и 2019 г. всичко това не беше дискутирано и отхвърлено? Мисля, че сме свидетели на повече популизъм, отколкото на прагматизъм и на нещо полезно. Парламентът, за да съществува в тази ситуация, трябваше да има план за действие за 22 законодателни промени и за 66 мерки, които трябваше да бъдат изпълнени. Тази година страната ни щеше да получи 4 млрд. лв. В момента се извежда като новина, че трябва да ни се изплатят през декември 2,6 млрд. лв., а за останалите милиард и половина не е започнала дори дискусия в парламента. Темата за Изборния кодекс можеше да мине на по-заден план, защото може да загубим 1,6 млрд. лв. за тази година от Плана за възстановяване и устойчивост. През септември трябва да припомним, че страната ни трябваше да представя график за начина, по който страната ни ще намалява въглищните мощности - ангажимент, който е поет със Зелената сделка още през 2019 г. Никой не говори за затваряне на централите, а за намаляване с 40% на емисиите. Ако имаме политически консенсус и партиите си говорят за приоритетите на хората, може да се върви към възобновяеми източници и да обсъждаме батерии. Трябва да се направи микс, едно изследване и прогноза за 10 г. напред. Войната в Украйна провокира тази трансформация, която ще се случи във всички останали държави, а ние отново ще сме на последно място и няма да можем да се възползваме от европейската солидарност. Трябва да има КСНС, за да могат партиите и експертите да дадат формула и прогноза какво ще се прави оттук нататък, защото в момента политиците нямат решение. Темата в момента не е Изборният кодекс и президентът трябва да прецени дали не трябва да наложи вето. В момента сме в една хипотеза, в която няма да има решение нито за бюджет, нито за политики, а хората ще загубят още повече доверие в политическата система и в начина, по който ще се провеждат избори", каза още Цветанов. 

"Кадровите промени в сектор "сигурност" вече станаха политически отзвук за това, кой е верен към дадена формация. Нивата стигнаха много ниско. Когато станах министър на МВР, бях представител на най-голямата политическа сила. Нямаше нито един директор на областна дирекция, който да е бил политически обвързан или да е тръгнал по политически път. Не може да изпратиш на границата необезпечен патрул. Нито има термовизионна камера, нито осветление, което да обхване по-голям периметър. С фенерчето само се идентифицираш и ставаш лесна мишена за този, който може да възпроизведе изстрел отсреща, както се случи. Никой не иска да надгражда в системата за сигурност, защото всеки си мисли, че всичко започва от него и не възприема това, което е направено. Нямаме видеонаблюдение и оградата не се поддържа, което означава: "след нас и потоп, но всичко започва от нас, когато започнем да управляваме държавата". През 2012 г. доклад на ЕК искаше да раздели България и Румъния за Шенген в полза на нашата страна. За голямо съжаление днес виждаме до какво води политическата конфронтация", категоричен е бившият вътрешен министър. 
Сподели:

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.