"За всички беше ясно, че този мандат няма как да се реализира, поне според позициите на парламентарно представените партии. В изборната нощ след парламентарния вот заявих, че този мандат ще е със същия неуспех, както беше през април 2021 г. ГЕРБ влезе в изключително сложна ситуация с инициирането на промени в Изборния кодекс, което даде политически възможности, както на президента да наложи вето, така и на политическите формации да се упражняват относно изборното законодателство. Има по-важни теми, с които трябва да се занимават политиците и те са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост и със законодателството, което трябва да бъде променено. В настоящия момент страната ни трябва да получи около 12 млрд. лв., но ще вземе само 2,6 млрд. лв. Всички останали държави в ЕС получиха авансови средства още в началото на 2022 г. и вече започнаха да им се превеждат регулярно парите по Плана за устойчивост. Ние в момента сме в хипотезата, която е в Унгария и в Полша. Виждате какви отстъпки започнаха да правят тези две държави през последната седмица, за да могат да използват европейските фондове. Това е част от трансформацията за зелената сделка и иновативния подход за цифровата дигитализация. Ако нашето правителство не предприеме действия, ще допуснем много сериозни пропуски и няма да може да бъде подпомогната местната власт. Начинът, по който ГЕРБ и останалите парламентарно представени сили се държат, ограничават възможността местната власт да получи съответните финансови средства. Давам за пример една програма за енергийната ефективност и саниране. За нея са предвидени около 1 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост. Чрез тези пари хората ще усетят, че Европа е солидарна с проблемите им и ще видят някакъв резултат". Това заяви пред BGonAir председателят на ПП "Републиканци за България" Цветан Цветанов.
"При втория мандат ПП трябва да доминира и да излъчи свой кандидат за министър-председател, за да носи своята политическа отговорност. Що се отнася кое ще е името, мисля, че към този момент няма договаряна кандидатура между партиите. Трябва да се върви към приоритети, които анонсира "промяната", както и към мерки за Плана за възстановяване и устойчивост. Ако не постигнем съгласие по тази тема, означава, че страната ни ще бъде лишена от тези финансови възможности и ще продължаваме да увеличаваме държавния си дълг, ще трупаме огромен дефицит и няма да се решават проблемите. Аз съм убеден, че "Български възход" ще подкрепи кабинет на ПП, въпреки политическите им различия, защото трябва по някакъв начин депутатите на Стефан Янев да обяснят защо подкрепиха проектокабинета на ГЕРБ. По този начин, ако получат третия мандат, да имат някаква възможност да го реализират. Ако и БСП обаче влезе в преговори за състава на правителство, математическият сбор между социалистите, ПП, ДБ и "възхода" прави 110 народни представители, което означава, че им трябват още 11. Разделителната линия тук ще бъде Изборният кодекс за съжаление, а не дебат за националните приоритети, свързани с еврозоната и Шенген. Бойко Борисов трябва да предприеме по-ясен ход, за да може действително да успокои избирателите си, защото в момента ГЕРБ и ДПС в смесените региони се възприемат като едно цяло. Затова започват да се явяват и някакви други алтернативи, за да могат да противодействат на тези модели. Това може да се случи на местните избори, които ще са предизвикателство за всички политически партии. Тази конфронтация днес се поддържа от административния капацитет, който има в местната власт. Местните избори ще бъдат разковничето за разплитането на този сложен политически възел от последните 2 г. Тук Борисов трябва да предприеме нестандартен ход и да се върне към първата си позиция отпреди седмица - за подкрепа на президентското вето. Борисов доведе ГЕРБ до състояние, в което тя е тотално изолирана. Във вчерашното гласуване получи подкрепата само на ДПС и на "Български възход" - партия, която беше създадена за да запълни вакуума, освободен от ИТН. Първият мандат на Бойко Борисов беше успешен, защото бяха отблокирани еврофондовете и се водеше борба с организираната престъпност. Промяната в последния мандат на ГЕРБ обаче доведе до тотална изолация на партията и я превърна в нежелана. Нужен ни е редовен кабинет поне за 18 месеца. Представете си хипотезата да провеждаме избори 2 в 1 догодина на фона на тази конфронтация? Трябва да излезем от тази невъзможност политическите партии да си говорят и да очертаят основните приоритети в парламента", каза още Цветанов.
България
Цветанов: Борисов трябва да предприеме нестандартен ход, за да извади ГЕРБ от изолацията, политическият възел ще се разплете на местния вот
Цветан Цветанов, снимка: БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас