„Не сме ограничили възможността на българските граждани да упражнят конституционното си право да гласуват. Ние винаги сме били за намаляване на прага на преференцията, но в миналия парламент остана на 7%”, заяви пред Нова телевизия председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов.
Държим да остане преференцията, но трябва да бъде постигнат консенсус в политическия живот. Това беше желанието и на НФСБ, които също искат преференциите да не участват в решаването и пренареждането на листите, обясни още той. "НФСБ е част от Обединени патриоти, парламентарната им тежест е равна на тази на ВМРО. В политиката не винаги можеш да поставяш ултиматум. Нека припомним това на онези, които лансират твърденията в публичното пространство, че ГЕРБ прокарва "червена линия" на тоталитарно управление.”, коментира Цветанов.
„Да, има теми, по които намираме консенсус с ДПС, но не е съглашателство, а утвърждаване на евроатлантическите ценности. Имаше 4 теми, които поставиха ДПС, които сме съгласували и с Обединени париоти. ДПС поставиха 4 теми, Сред тях са майчиният език, уседналостта, за да могат на Европейските избори да гласуват и българските граждани в Турция, както и преференцията. „Знаете, че преди година-две се направи възможността да има много облекчена процедура за инициативни комитети и за всички онези, които искат да участват мажоритарно във всички избори“, обясни Цветанов. Някои от темите се препокриха и с част от тези на Обединените патриоти", разкри Цветанов.
"Ние взехме решение, с което не сме ограничили българските граждани да гласуват. В България има политическа система за гласуване и тя е пропорционалната система. Тя е решение, което е взето още 90-те години. В началото имаше и мажоритарна, и пропорционална, от 91-ва година тя е само пропорционална. В годините, когато ГЕРБ бе извънпарламентарна политическа сила Мая Манолова предложи смесената система, но след това БСП се отказаха сами от този вариант, който сами наложиха. И в момента сме на пропорционална система. Единственото - през последните години се въведе преференцията. Ние сме стимулирали този процес, защото знаем, че тя е една възможност за избирателя да предпочетат някой, който е в листата... В политиката изкуството е да намериш този баланс, за да продължиш напред", обясни Цветанов.
Моля ви, недейте да давате за пример Мая Манолова. Тя беше човекът, който опорочи изборния процес! Тя подаде сигнал, че има двойни дъна, фалшиви бюлетини... Спомняте ли си деня за размисъл преди аферата "Костинброд" - той беше опорочен, след това - денят за изборите - опорочен. Така че не ми давайте за пример Мая Манолова за изборното законодателство. Въпреки това, което се случи тогава, ГЕРБ успяхме да победим... За да избегнем всякакво внушение и спекулации, трябва да си припомняме историята. Както каза премиерът Борисов - ние сме доказали, че можем да участваме по всякакви правила.
На въпрос защо все пак "бе посегнато на преференцията", Цветанов отговори: "Два милиона и половина поискаха мажоритарна система. Защо не зададохте тогава въпроса защо не се осъществи това? Политическа партия ГЕРБ е единствената, която участва активно в дебата с гражданите и има обратна връзка с гражданите".
Цветан Цветанов изтъкна, че политическите опоненти на ГЕРБ не могат да предложат алтернатива: "В момента започва изграждането на автомагистрала "Хемус" до Велико Търново. Това са политиките... Винаги трябва да се търси баланс в дискусията".
По думите му, хибридната атака към България не е спирала от 2015 г. В създаването на фалшивите новини много активно участва БСП, а със свои изказвания президентът дава импулс за това.
"Русия възприема Черно море като нейна територия. А нека да кажем, че Черно море е международна територия. И Русия с анексирането на Крим, с увеличаването на военното си присъствие в Черно море доведе до ситуацията, която е сега", заяви още Цветанов. Според него противопоставянето на "хибридната атака на Русия" е благодарение на съвместните действия на страната ни с британските служби. По случая "Гебрев" е работено с тях, обясни Цветанов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас