„В практиката на нито една страна не се е стигало до либерализиране на рестриктивните мерки, насочени към борбата срещу пандемията в момент, в който заболеваемостта расте. Това в България през март се случва за втори път. През последната седмица ние имаме уникално високи стойности на заболеваемост. Отхлабването на мерките само стимулира развитието на епидемията. Всичко това е странно и няма логично обяснение, както посочват и самите лекари“. Това заяви социологът Цветозар Томов в предаването "Свободна зона с Георги Коритаров".
„Още по-странно е отпадането на карантината за връщащите се от африканските страни български граждани. Известно е, че в Африка циркулират щамове, които са резистентни към ваксините, които се използват в България. Здравните власти у нас трябва да се отнасят с особено внимание към тези щамове, за да не бъде провалена или затруднена ваксинационната програма, която и към момента не се реализира в кой знае каква голяма степен. Буквално не намирам разумно обяснение. Изглежда изключително циничен опитът страната ни да се постави в изключително тежка ситуация след провеждането на изборите. Ако заболеваемостта се вдигне, ще стигнем до друго равнище на здравната криза. Защо не се изчака с либерализацията на мерките? Аз нямам друга хипотеза за поведението на Националния оперативен щаб, освен че той действа в съответствие на нарежданията на политици, които се ръководят от предизборните си интереси“, обясни Томов.
„Последните данни сочат, че страхът да се участва в изборите нараства. Напълно е реалистична прогнозата, че това може да доведе до срив в избирателната активност, особено сред възрастните хора. Това увеличава рязко шансовете на управляващите да спечелят изборите. Освен всичко това, над 100 000 души няма да могат да упражнят правото си на глас в изборния ден. Ние наистина можем да очакваме скандално ниска избирателна активност. Много е вероятно в България да има нова изпълнителна власт, която ще бъде поставена в много тежка здравна ситуация. Това може да бъде предпоставка за критики от самото начало към евентуално ново правителство“, каза още социологът.
„Хората, които няма да могат да гласуват, са карантинирани или изолирани. От два месеца предупреждавах, че идеята за подвижна избирателна секция ще се провали. Размерите на този провал ще се видят тези дни, защото няма желаещи, които да обикалят по домовете на заразени или карантинирани. Правото на глас е, както конституционно право, така и законово задължение. Ако сте карантиниран, или ще нарушите Изборния кодекс, като не гласувате, защото вотът е задължителен, или да нарушите правилата, като отидете и гласувате. Именно това може да доведе до оспорване на изборните резултати и поставяне под въпрос за легитимността на вота, защото става въпрос за твърде много хора. Страхът от вота ще нараства в изборния ден, когато се разбере, че много карантинирани и заразени също ходят да гласуват в секциите. За сметка на това, хора, които се страхуват за здравето си, няма да отидат до урните“, категоричен е Цветозар Томов.
България
Цветозар Томов: Парадокс - и да гласувате, и да не гласувате, все нарушавате закона, легитимността на вота е под съмнение
Цветозар Томов
Разхлабените мерки създават предпоставки за критики към евентуално ново правителство
Фактор Фактор
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"