Акостирането на американския ескадрен миноносец USS „Arleigh Burke“ в гръцката част на Кипър подкопава неутралитета на Вашингтон по отношение на кипърския въпрос, се посочва в изявление на турското външно министерство, съобщи „Сабах“.
Според турските власти "предприетите в региона стъпки от страна на САЩ, които нарушават баланса за сметка на турската страна, накърняват дългогодишната неутрална позиция на Вашингтон по отношение на острова и представляват пречка за справедливо, устойчиво и трайно уреждане на Кипърския въпрос".
"Приканваме САЩ да преразгледат тези политики", се казва още в съобщението.
Анкара също така настоява, че като държава-гарант ще продължи решително да защитава законните права и интереси на кипърските турци при всякакви обстоятелства и условия в Кипър.
От своя страна Севернокипърската турска република заяви: "САЩ продължават да увеличават военната си подкрепа за кипърската гръцка администрация и това показва, че предпочитат напрежението и конфликта в Източното Средиземноморие вместо консенсуса и дипломацията."
Последната стъпка на САЩ следва решението от миналата година да се отмени оръжейното ембарго върху кипърската гръцка администрация.
САЩ въведоха ембаргото през 1987 г., за да предотвратят потенциална надпревара във въоръжаването, която да навреди на мирните преговори с кипърските турци. След като получи забрана за достъп до американски оръжия, гръцката администрация се обърна към Русия, за да се снабди с бойни хеликоптери Ми-35, танкове Т-80 и зенитни ракетни системи Tor-M1.
Турция често приканва своя съюзник в НАТО - САЩ, да заеме неутрална позиция по отношение на Кипър.
Островът е затънал в десетилетен спор между турци и гърци, въпреки поредицата от дипломатически усилия на ООН за постигане на цялостно уреждане на конфликта. /БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар