Турските власти са одобрили екстрадицията на несебърския бос Димитър Желязков, съобщи “24 часа”. Близки на Митьо Очите казаха, че самият той искал по-бързо да приключи процедурата и да бъде върнат в България.
Според неофициална информация делото за екстрадицията на несебърския бос е било гледано преди около петнайсетина дни, но все още в България не са получени необходимите документи от турската страна. Те трябва да пристигнат в правосъдното министерство, след което да се организира конвоирането на Митьо Очите в България, обясниха бургаски юристи.
Желязков бе арестуван в Истанбул в началото на август т.г., а броени дни преди това при акция на специализираната прокуратура в Бургас и съседни градчета бяха задържани 19 души. Част от тях бяха обвинени в участие в организирана престъпна група за рекет, палежи, побоища и наркотици с лидер Димитър Желязков. Самият той бе задържан в луксозен хотел в Истанбул заедно със зърнения бос и общински съветник от Бургас Бенчо Бенчев.
В Пловдив днес главният прокурор Сотир Цацаров, който участва в национална среща на съдебните медици, потвърди за връщането на Димитър Желязков – Митьо Очите в България, съобщи БНР.
„Приключила е процедурата по екстрадацията в турския съд и предстои връщането му в България“, посочи Цацаров. „Кога точно ще бъде предаден Димитър Желязков, зависи отново от турския съд“, заяви още той.
В петък главният прокурор съобщи, че тече процедура по екстрадиция на семейство Баневи във френския съд.
Николай Банев и съпругата му Евгения са били арестувани в Ница при акция на френската полиция, след издадена Европейска заповед за арест. Разследването за момента срещу тях е свързано с дейността на приватизирания завод „Полимери“ АД. „Баневи ще бъдат разследвани по няколко обвинения, „Полимери” е само началото, добави още Цацаров. Цацаров каза още, че издирването на Ветко и Маринела Арабаджиеви също е в ръцете на френската полиция и очакват скоро те да бъдат намерени.
Цацаров заяви също така, че Иво Прокопиев е разследван не като издател, а като бизнесмен и по-конкретно за „Каолин“. Твърденията, че бил подведен под отговорност, защото неговите издания пишели срещу корупцията, не отговарят на истината. Обвинител номер едно се въздържа да посочи конкретни подробности за Прокопиев и уточни, че е обвинен за пране на пари.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес