25 Ноември, 2024

Турция планира трета АЕЦ с помощта на Китай

Турция планира трета АЕЦ с помощта на Китай

Първата турска АЕЦ - „Акую“, беше открита през април тази година с онлайн връзка между турския президент Реджеп Ердоган и руския Владимир Путин.

Проучва площадки за четвърта,

Турция е в контакт с Китай във връзка с изграждането на планираната трета атомна електроцентрала (АЕЦ) и проучва площадки за четвърта, съобщи високопоставен служител от кабинета на президента Ердоган, съобщи "Сабах".

Руската компания "Росатом" строи първата атомна електроцентрала в страната - АЕЦ "Аккую" - в южната провинция Мерсин, очаква се първият реактор да бъде пуснат в експлоатация през следващата година. Планира се и втора АЕЦ в северната провинция Синоп и трета в северозападната провинция Къркларели.

Турция трябва да произвежда малко над 11% от електроенергията чрез ядрена енергия до 2035 г. и 29% до 2053 г., за да постигне целите си в областта на климата, заяви Салих Сари, ръководител на ядрената инфраструктура в Министерството на енергетиката, на местна конференция на ядрената индустрия.

"Продължаваме с проучванията на площадката за четвърти проект за ядрена централа... Турция се нуждае от 20 GW капацитет за производство на ядрена енергия, за да постигне целите си за климата през 2053 г." - каза Сари.

Турция е в контакт с Русия и Южна Корея за планираната втора централа и с Китай за трета централа, добави той.

Страната проучва и технологията за малки модулни реактори с британски, френски и американски компании.

През 2010 г. Турция и Русия подписаха междуправителствено споразумение за изграждането на централата. АЕЦ "Аккую" ще се състои от четири реактора ВВЕР от поколение 3+, проектирани в Русия, с мощност 1200 мегавата (MW) всеки.

АЕЦ "Аккую" е "най-голямата съвместна инвестиция" на Турция с Русия.

Основите на първия реактор бяха положени през април 2018 г., а изграждането на втория, третия и четвъртия блок започна съответно през юни 2020 г., март 2021 г. и юни 2022 г.

През месец април на тържествена церемония обектът получи първата си пратка ядрено гориво и статут на ядрен обект.

Останалите три блока трябва да започнат работа до края на 2026 г. с темп от един на година, за да достигнат в крайна сметка обща инсталирана мощност от 4800 мегавата (MW).

След като бъде завършена, централата се очаква да произвежда 35 милиарда киловатчаса (kWh) електроенергия годишно и ще задоволява около 10% от нуждите на страната от електроенергия.

Според данни на правителството, ако централата започне да работи днес, тя би могла самостоятелно да осигури достатъчно електроенергия за град с население от около 15 милиона души, какъвто е Истанбул.

Електроцентралата, чийто експлоатационен срок се оценява на 60 години с възможност за удължаване с още 20 години, ще произвежда денонощно енергия без въглеродни емисии. /БГНЕС

Сподели:

Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал

Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището

Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид

Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси

Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината

"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната